Velká fotogalerie. Jak vypadají nejstarší fotbalové stadiony světa a které to jsou? | info.cz

Články odjinud

Velká fotogalerie. Jak vypadají nejstarší fotbalové stadiony světa a které to jsou?

Nejlepší fotbalová liga světa? Pro mnoho fanoušků jednoznačně anglická Premier League. Popularita kopané na britských ostrovech se odráží i v pořadí nejstarších fotbalových stadionů světa, v první desítce není ani jeden mimo Spojené království.

10. Celtic Park 1892

 Největší fotbalový stadion ve Skotsku je v zemi zároveň tím nejstarším. Domácí klub Celtic Glasgow fungoval už pět let před otevřením stadionu na nedalekém hřišti, kterému se rovněž říkalo Celtic Park. Problémy ohledně nájemní smlouvy ale rozhodly a tým se přestěhoval v roce 1892 současně s otevřením nového stadionu na adresu, kterou dodnes nezměnil.

9. St. James‘ Park 1892

V místech, kde dnes sídlí klub druhé anglické ligy Newcastle United, se fotbal hrával už v 80. letech 19. století. První stadion ale vztyčili v St. James' Parku až v roce 1892, což jej řadí po bok skotského velkoklubu. V devadesátých letech, kdy se klubu obzvlášť dařilo, si velkou popularitu mezi fanoušky na St. James' Parku vydobyl český gólman Pavel Srníček, který na své angažmá v klubu často a rád vzpomínal až do své předčasné smrti. V roce 2011 se pokusil majitel stadion přejmenovat podle své firmy na Sports Direct Arenu, klub se ale brzy opět vrátil k zažitému názvu.

8. Anfield Road 1884

Domov oblíbeného klubu Liverpool ve svých začátcích hostil jeho velkého rivala Everton. V roce 1892 ale došlo k roztržce ohledně nájemních smluv a Everton se odstěhoval do Goodison Parku, který se do desítky nejstarších stadionů nevešel, jelikož byl otevřen čtyři dny po Celtiku. Majiteli Anfield Road Johnu Houldingovi najednou zůstal prázdný stadion, a aby jej zaplnil, založil slavný Liverpool. Ten už sice nějaký ten pátek čeká na vítězství v Premier League, na kontě má ale úctyhodných osmnáct titulů.

7. Cappielow Park 1879

Stadion z roku 1879, kterému se často říká pouze zkráceně Cappielow, hostí o pět let starší skotský druholigový klub Greenock Morton FC. Ve svých počátcích hřiště sloužilo nejen fotbalu. Fanoušci se přicházeli na Cappielow bavit také sledováním atletiky nebo dráhové cyklistiky. Největší radost zavládla na místě v roce 1922, když místní klub získal na domácím hřišti Skotský pohár po výhře nad Glasgow Rangers.

6. Deepdale Stadium 1878

Necelou hodinu jízdy od Manchesteru a Liverpoolu leží stotřiatřicetitisícové město Preston, které se může pochlubit šestým nejstarším stadionem světa. Místní klub Preston North End stejně tak patří mezi zakládající týmy první anglické divize. Stadion jako takový stojí na místě zvaném původně Deepdale Farm od roku 1875, první fotbalový zápas se zde ale odehrál až později. Fanoušci Prestonu se mohli dvakrát v historii radovat ze zisku anglického titulu a dvakrát z poháru. To je ovšem hudba dávné minulosti, v současnosti klub drží střed tabulky v druhé nejvyšší soutěži.

5. Stamford Bridge 1877

Tribuny slavného Stamford Bridge předběhly vznik fotbalového klubu Chelsea o 28 let. Stadion si nechal postavit London Athletic Club. Fotbal se na něm sice hrál od začátku, ovšem pouze sporadicky, především sloužil zmiňovaným atletům. Zkraje dvacátého století se sportoviště dočkalo přestavby, aby mohlo nadále sloužit především kopané. Když nabídku k nastěhování se odmítl Fulham, podobně jako v případě Liverpoolu založili majitelé nového prázdného stadionu nový klub Chelsea.

4. Racecourse 1864

Nejstarší klub ve Walesu se honosí nejstarším stadionem v této části Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Wrexham FC rovněž figuruje na listině nejstarších fotbalových klubů na světě na bronzové příčce. Město a stadion Racecourse jsou vůbec ověnčeny samými nej. Sportovišti patří zápis v Guinessově knize rekordů jako nejstaršímu stadionu pro mezinárodní zápasy, na kterém se ještě stále konaly reprezentační souboje. Za zápis vděčí prvnímu domácímu utkání waleského národního týmu z roku 1877, výhru 2:0 si tehdy odvezlo Skotsko.

3. Bramall Lane 1862

Domov Sheffieldu United mohl být nejstarším stadionem vůbec, o prvenství v žebříčku jej ale připravila prvotní vášeň místních pro kriket. Ačkoliv tak tribuny stály už od roku 1855, první zápas se před nimi odehrál až o sedm let později. O svůj primát ale stadion pro více než 32 tisíc diváků přesto nepřišel. V knize rekordů je Bramall Lane zapsaný jako nejstarší stadion, na kterém se stále hrají zápasy v rámci nejvyšší profesionální soutěže.

2. Field Mill 1861

Modrožlutý tým Mansfield Town FC, přezdívaný také „Jeleni“, sídlí na druhém nejstarším stadionu světa. Za svůj název vděčí vodnímu mlýnu, který zde stával uprostřed pole na říčce Maun až do roku 1925, kdy byl zdemolován. Kromě fotbalu sloužil také nadšencům do kriketu a po tři roky fanouškům chrtích závodů. Ani historie stadion nezachránila před několika lety od přejmenování na One Call Stadium podle sponzora.

1. Sandygate Road 1860

Fotbalový a kriketový stadion v okrese Sheffield je mezi všemi na světě tím nejstarším, jak dokládá i zápis v Guinessově knize. Na Sandygate Road sídlí místní amatérský tým Hallam. S největší pravděpodobností to pak bylo právě toto hřiště, kde se odehrál první soutěžní zápas v kopané v historii, když domácí hostili Sheffield FC. Od svých prvopočátků se sportoviště příliš nezměnilo, do ochozů se vejde pouze sedm set diváků. Nápis na hlavní tribuně ovšem hrdě hlásá, že byl stadion založený v roce 1860.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie