Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velká sláva ve Skalné: Nedvěd si zahrál se synem, brankář se z něj rozklepal

Velká sláva ve Skalné: Nedvěd si zahrál se synem, brankář se z něj rozklepal

Před více než 30 lety se ve Skalné Pavel Nedvěd učil kopat do balonu, v sobotu se coby držitel Zlatého míče vrátil, aby si zahrál mistrovský zápas. Spolu se svým synem a celoživotním kamarádem Tomášem Pěčkou. Domácí nakonec padli 1:4 a 45letá legenda nesla porážku těžce. „Pokaždé chci vyhrát! I když je to jen zábava,“ řekl po utkání.


Takhle narvaný areál Skalná snad ještě nezažila. Hřiště lemovaly zástupy fanoušků, klub nechal vybudovat mobilní tribuny. Příjezd bývalého reprezentačního kapitána vyvolal velký ohlas. Do mistrovského zápasu nastoupil poprvé od 80. let. Po boku svého syna Pavla a celoživotního kamaráda Tomáše Pěčka.

Navíc v černobílých pruhovaných dresech. Podobných v jakých v minulých letech hrál právě Juventus. „Chtěli jsme místním Skalňákům udělat radost a vyhrát pro ně,“ řekl Nedvěd po nevydařeném zápase.

Hostující Královské Poříčí se však legendy nezaleklo. Po počátečním otrkání došlo i na tvrdé souboje, po kterých hráč s číslem 11 skončil na zemi. "Nechte nám prezidenta!" zlobili se místní rodáci na tribuně, kteří celé jeho vystoupení hodně prožívali. Tři ženské sudí však tlaku odolávaly.

1080p 720p 360p
Nedvěd oblékl dres Skalné po třiceti letech. Výkon syna? Moc toho nenaběhal, proto jsme prohráli, smála se legenda


Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1