Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volbami žijí i sportovci. Hradilek si oddechl, že bude i druhé kolo

Volbami žijí i sportovci. Hradilek si oddechl, že bude i druhé kolo

Čeští sportovci s napětím sledovali průběh prvního kola prezidentských voleb, a to často i daleko od domova. Mistr světa a majitel olympijského stříbra kajakář Vavřinec Hradilek si na soustředění v Kanadě oddechl, když se dozvěděl, že prezident Miloš Zeman nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Zlatá olympijská střelkyně Kateřina Emmons vyzvala pro druhé kolo ke spojení hlasů proti současnému prezidentovi.

Hradilek se obával, že by druhé kolo ani nemuselo být. „Byla to reálná šance, ten volební potenciál se tomu blížil," řekl ČTK Hradilek. Sám v prvním kole nehlasoval, protože se připravuje daleko od Toronta, kde byla volební místnost.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Na druhé kolo už bude zpátky doma a netají se tím, komu dá svůj hlas. „Určitě budu podporovat pana Drahoše. Když se sečtou hlasy ostatních kandidátů, kteří ho už teďka veřejně podporují, tak si myslím, že je velká šance, aby byl Miloš Zeman poražen. Což je pro mě osobně asi nejdůležitější část těchhle voleb," řekl kajakář. Dodal, že jako prezidenta by si uměl představit i Michala Horáčka, Marka Hilšera a Pavla Fischera.

Byl jedním ze sportovců, kteří na sociálních sítích burcovali lidi, aby šli k volbám. „Řekl bych, že je obecně důležité lidi motivovat, aby chodili k volbám. Jsem rád, že ta volební účast sice nebyla tak úplně velká, ale nebyla ani dramaticky špatná," zhodnotil Hradilek.

Basketbalista Tomáš Satoranský si odskočil k volební urně ve Washingtonu mezi dvěma zápasy NBA. „Díky sociálním sítím i rodině doma jsem měl o kandidátech přehled," řekl ČTK. O důležitosti voleb se na vlastní kůži přesvědčil, když loni sledoval volbu amerického prezidenta. Komu dal svůj hlas, ale neprozradil.

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný před pěti lety při prezidentské volbě aktivně podporoval Miloše Zemana, tentokrát ale pro něj nehlasoval. „Za pět let se to u mě trošku změnilo. Neřekl bych, že jsem úplně proti němu, ale pár jeho kroků mi nesedělo. Nejvíce to, jak si notuje s Babišem," vysvětlil Konečný.

Tentokrát volil Mirka Topolánka, pro druhé kolo tipuje vítězství Jiřího Drahoše. „Samozřejmě, že se nespojí všichni, kteří volili ostatní, ale myslím si, že většina ano. Pro druhé kolo tak nepovažuji Zemana za favorita," dodal dvojnásobný bronzový medailista z amatérského mistrovství světa.

Ke spojení hlasů proti Zemanovi přímo vyzvala trojnásobná olympijská medailistka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons. „Myslím, že ve druhém kole to dobře dopadne a budeme mít prezidenta, který nás bude výborně reprezentovat. Profesor Drahoš je velice inteligentní člověk, schopný kultivované debaty a kompromisu. Všichni, kteří jsme nevolili prezidenta Zemana, spojme svoje hlasy!" napsala na facebook.

Ani cyklista Leopold König se už před prvním kolem netajil svými názory. Podporoval sice Michala Horáčka, ale po volbě ocenil i další poražené uchazeče Pavla Fischera, Marka Hilšera a Mirka Topolánka. „Udělali jste pro to vše, co bylo ve vašich silách. Moc si toho vážím, nikdo z nás si to nedovede ani představit, čím jste si poslední měsíce prošli," napsal na twitter.

Zemanovy voliče vyzval, aby ještě zvážili, komu dají hlas. „Zrekapitulujte, jestli je opravdu ten, kdo by měl být vaším prezidentem, dalších pět let urážet půl národa, neplnit sliby, lhát a obklopovat se lidmi, se kterými na pivo fakt nechceš," vzkázal König ze soustředění na Mallorce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744