Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Voráček je v pořádku. Hokejový tým možná doplní i další posila ze zámoří

Voráček je v pořádku. Hokejový tým možná doplní i další posila ze zámoří

Kapitán české hokejové reprezentace Jakub Voráček, který odstoupil otřesený z pondělního utkání s Finskem na mistrovství světa v Paříží (4:3 po samostatných nájezdech), je podle výsledků vyšetření v pořádku. Posílit český tým by navíc mohl centr Vladimír Sobotka ze St. Louis, který je připravený ze zámoří do Paříže přijet. Stavitelé národního týmu budou jeho případnou nominaci ještě řešit.

Voráček vynechal dnešní trénink, ale ve středu se má opět zapojit do přípravy. Poté se rozhodne o jeho startu ve čtvrtečním duelu s Norskem. „Absolvoval vyšetření a je v pořádku. Zítra by měl jít na led a podle toho se uvidí, jestli bude připravený na zápas," řekl novinářům generální manažer české reprezentace Martin Ručinský.

Útočník Philadelphie odstoupil ze třetího českého duelu na turnaji po první třetině poté, co jej předtím narazil na mantinel Oskar Osala. Ten dostal za zákrok ze sedmé minuty trest dvě plus deset minut za naražení na mantinel. Český útočník se poté ještě vrátil do hry, do druhé třetiny už ale nenastoupil a v zápase tak zvládl jen sedm střídání a 5:31 minuty.

Sobotka, jehož St. Louis v neděli vypadlo ve 2. kole play off s Nashvillem, Ručinskému potvrdil, že je připravený na turnaj přijet. "Je zdravotně v pořádku. Jsme domluvení, že mu dáme vědět. Rozhodne se zítra i podle stavu Jakuba Voráčka. Musíme brát v potaz variantu, že kdyby se zranil obránce, tak máme jen dvě volná místa (do pole) na soupisce," uvedl Ručinský.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1