Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbuch v Evropě i divné tahy s hráči. 5 důvodů, proč Stramaccioni končí ve Spartě

Výbuch v Evropě i divné tahy s hráči. 5 důvodů, proč Stramaccioni končí ve Spartě

 282 dní. Tak dlouho trvalo působení Andrey Stramaccioniho ve funkci sparťanského trenéra. Druhá jarní ztráta (remíza s Brnem) mu zlomila vaz. Vedení klubu ho dnes odvolalo z funkce. Nahnuté to však italský kouč měl již delší dobu. Podívejte se na pět důvodů, které rozhodly o tom, že na Letné končí.

Nepostoupil do Evropské ligy

Do nového angažmá vstoupil 42letý trenér neúspěchem. Sezona bez evropských pohárů? Ve Spartě nemyslitelné. Po dvou porážkách v 3. předkole Evropské ligy s Crvenou Zvezdou Bělehrad bylo jasné, že to bude pro Pražany realita. Přesto vedení  Stramaccioniho podrželo ve funkci a upnulo se k úspěchu v HET lize. Toto prvotní zklamání však bylo prvním bodem, který nahlodal důvěru v italského trenéra.

Přestupová politika

V prvním rozhovoru po uvedení do funkce italský trenér nastínil, že mnoho posil sparťanský kádr nepotřebuje a od vedení požaduje dva, tři hráče. Doslova se vyjádřil, že potřebuje něco „special“. Do Sparty nakonec přišlo jedenáct nových hráčů, což se později ukázalo jako nešťastný krok. „Přiznávám, to je jedna z mých chyb, přivést tolik cizinců najednou nebyl dobrý nápad,“ uvedl Stramaccioni v prosincovém rozhovoru pro klubový web.

Další důvody čtetě na webu iSport.cz.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1