Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. „Bláhové. Po porodu jsem sotva došla pro poštu,“ říká

Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. „Bláhové. Po porodu jsem sotva došla pro poštu,“ říká

Americká hvězda Serena Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. V sobotním duelu o titul na trávě v All England Clubu se stejně jako předloni utká s Němkou Angelique Kerberovou a v případě výhry vyrovná ziskem 24. grandslamového vavřínu rekord Australanky Margaret Courtové.

Serena Williamsová je ve finále Wimbledonu již podesáté a má na dosah osmý triumf, ale zároveň první po narození dcery Alexis Olympie před deseti měsíci. "Po porodu jsem si sotva došla pro poštu a teď jsem ve finále Wimbledonu. Bláhové!" řekla.

Šestatřicetiletá Američanka v Londýně vyhrála už dvacet zápasů v řadě. Letos totiž navazuje na tituly z let 2015 a 2016. Loni kvůli těhotenství nehrála.

"Už po čtvrtfinále jsem tipovala, že když už Serena došla takhle daleko, že to celý vyhraje. S Kerberovou už v minulosti prohrála a Němka jí může dělat problém, ale myslím, že vyhraje Serena," odhadla česká tenistka Karolína Plíšková.

Vzájemnou bilanci vede Williamsová nad Kerberovou 6:2 a naposledy nad Němkou vyhrála předloni právě ve finále Wimbledonu. "Obě jsme v nové situaci. Hraje dobře, věří si a musím být na životní zápas připravena," řekla Serena. "Ona se vrátila, já po neúspěšné loňské sezoně taky, takže se může stát cokoli," řekla Němka.

Kerberová má šanci být po 22 letech první německou vítězkou v All England Clubu. Sázet bude znovu na pevnou obranu a výborný pohyb. "Vím, co od zápasu čekat. Mám potenciál velké duely vyhrávat," řekla svěřenkyně Belgičana Wima Fisseta, který před pěti lety dovedl do finále Wimbledonu Sabine Lisickou.

Porazit Serenu Williamsovou navíc už třicetiletá Kerberová v rozhodujícím utkání dokázala. V lednu 2016 se díky tomu stala vítězkou Australian Open.

Finálový zápas začne v 15:00 SELČ a vítězka dostane stejně jako v neděli nejlepší tenista 2,25 milionu liber (asi 66 milionů korun).

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744