Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. „Bláhové. Po porodu jsem sotva došla pro poštu,“ říká

Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. „Bláhové. Po porodu jsem sotva došla pro poštu,“ říká

Americká hvězda Serena Williamsová je favoritkou finále Wimbledonu. V sobotním duelu o titul na trávě v All England Clubu se stejně jako předloni utká s Němkou Angelique Kerberovou a v případě výhry vyrovná ziskem 24. grandslamového vavřínu rekord Australanky Margaret Courtové.

Serena Williamsová je ve finále Wimbledonu již podesáté a má na dosah osmý triumf, ale zároveň první po narození dcery Alexis Olympie před deseti měsíci. "Po porodu jsem si sotva došla pro poštu a teď jsem ve finále Wimbledonu. Bláhové!" řekla.

Šestatřicetiletá Američanka v Londýně vyhrála už dvacet zápasů v řadě. Letos totiž navazuje na tituly z let 2015 a 2016. Loni kvůli těhotenství nehrála.

"Už po čtvrtfinále jsem tipovala, že když už Serena došla takhle daleko, že to celý vyhraje. S Kerberovou už v minulosti prohrála a Němka jí může dělat problém, ale myslím, že vyhraje Serena," odhadla česká tenistka Karolína Plíšková.

Vzájemnou bilanci vede Williamsová nad Kerberovou 6:2 a naposledy nad Němkou vyhrála předloni právě ve finále Wimbledonu. "Obě jsme v nové situaci. Hraje dobře, věří si a musím být na životní zápas připravena," řekla Serena. "Ona se vrátila, já po neúspěšné loňské sezoně taky, takže se může stát cokoli," řekla Němka.

Kerberová má šanci být po 22 letech první německou vítězkou v All England Clubu. Sázet bude znovu na pevnou obranu a výborný pohyb. "Vím, co od zápasu čekat. Mám potenciál velké duely vyhrávat," řekla svěřenkyně Belgičana Wima Fisseta, který před pěti lety dovedl do finále Wimbledonu Sabine Lisickou.

Porazit Serenu Williamsovou navíc už třicetiletá Kerberová v rozhodujícím utkání dokázala. V lednu 2016 se díky tomu stala vítězkou Australian Open.

Finálový zápas začne v 15:00 SELČ a vítězka dostane stejně jako v neděli nejlepší tenista 2,25 milionu liber (asi 66 milionů korun).

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232