Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začalo to pláčem v šatně. Šarapovová prozradila, proč ji Serena nesnáší

Začalo to pláčem v šatně. Šarapovová prozradila, proč ji Serena nesnáší

Jsou největšími tvářemi ženského tenisu ve třetím tisíciletí. Serena Williamsová a Maria Šarapovová. Zatímco Rogera Federera s Rafaelem Nadalem pojí přátelství, ty dvě se mají v lásce asi jako oheň a voda. A chlad prý nepřichází ze Sibiře, kde se Ruska narodila. Šarapovová tvrdí, že důvodem vzájemné odtažitosti je wimbledonské finále z roku 2004. V něm coby sedmnáctiletá mladice Serenu k šoku všech zdolala a pak vyslechla, jak poražená v šatně usedavě pláče.


Již za několik týdnů vyjde biografie Marie Šarapovové s názvem „Nezastavitelná.“ Odhaluje v ní zákoutí svého života i kariéry a mimo jiné jednu ze záhad - proč má tak chladný vztah se Serenou Williamsovou.

Americkou přebornici neporazila Ruska už 18 zápasů a 13 let. Vzájemné bilanci 2:19 nejde ani říkat rivalita, tak jednostranná je. Na zápasech proti Šarapovové si dá Serena vždy dvojnásobně záležet a kořeny vzájemné nevraživosti jdou podle Rusky až do roku 2004.

Šarapovová byla tehdy sedmnáctiletou dívkou, jíž na žebříčku WTA patřila patnáctá příčka. Mnozí se ptali, zda bude skutečnou světovou extratřídou či pouhou následovnicí Anny Kurnikovové, spanilé tenistky, jež byla ještě mnohonásobně úspěšnější coby reklamní poutač.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1