Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraje si Lipsko Ligu mistrů? Německou raketu ohrožuje sponzoring Red Bullem a UEFA

Zahraje si Lipsko Ligu mistrů? Německou raketu ohrožuje sponzoring Red Bullem a UEFA

Jedním z největších překvapení letošního ročníku německé Bundesligy je raketový vstup do soutěže ze strany klubu RB Lipsko, který ještě loni hrál jen druhou nejvyšší ligu. Ani to, že na konci sezony nejspíš dosáhne na místa zaručující start v Lize mistrů, mu ale nemusí zajistit, že bude smět startovat.

Jedni tým z Lipska milují, druzí jej nenávidí a tvrdí, že jde o rychlokvašku. Fotbalový klub skutečně nemá dlouho tradici, byl založen teprve v roce 2009 jako čtvrtý tým kopané sponzorovaný jedničkou na trhu s energy drinky, firmou Red Bull.

Právě partnerství s nadnárodní společností ale může způsobit Lipsku potíže. Red Bull totiž vlastní i úspěšný rakouský fotbalový Salzburg a podle německého deníku Welt se UEFA zabývá myšlenkou, že povolí ve stejné soutěži start pouze jednomu z týmů, které vlastní nápojový gigant.

Matematika by pak v současnosti nahrávala rakouskému celku. Ten momentálně tamní fotbalovou ligu vede, zatímco Lipsko je v Bundeslize druhé za Bayernem Mnichov. Pokud by UEFA volila, dala by podle všeho přednost mistrovskému celku před druhým v pořadí, nehledě na velikost země, kde týmy svou soutěž hrají.

V Německu i Rakousku ještě do konce ligy zbývá spousta zápasů a vše tak může dopadnout ještě úplně jinak. Mluvčí fotbalové federace ale potvrdil, že k zásahu dojít může. „Pro tento případ máme pravidla, která určují předpisy pro mnohonásobné vlastníky fotbalových klubů a zajišťují integritu soutěže,“ vzkázal mluvčí médiím.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744