Články odjinud

Zajímavost z mistrovství: všichni trenéři semifinalistů jsou bývalí defenzivní hráči

Zajímavost z mistrovství: všichni trenéři semifinalistů jsou bývalí defenzivní hráči

Ačkoli v mnohém jsou trenéři semifinalistů fotbalového mistrovství světa v Rusku odlišní, jedna věc je spojuje. Jako hráči totiž měli všichni na starosti defenzivu. Nejdál to z nich dotáhl Didier Deschamps, jenž jako kapitán dovedl Francii k titulu mistrů světa i Evropy. Za reprezentaci si zahrál i Angličan Gareth Southgate, naopak Chorvat Zlatko Dalič a španělský trenér Belgičanů Roberto Martínez byli jen ligovými hráči.

Defenzivní záložník Deschamps během úspěšné kariéry oblékl dresy Marseille, Juventusu, Chelsea či Valencie. S prvními dvěma vyhrál Ligu mistrů, z domácího titulu se radoval celkem pětkrát. V reprezentaci odehrál 103 zápasů, více než polovinu z nich s kapitánskou páskou. V roce 1998 stal mistrem světa, o dva roky později získal rovněž evropský titul.

Také obránce Southgate byl dlouholetým reprezentantem, za národní tým nastoupil sedmapadesátkrát. Startoval na dvou evropských a jednom světovém šampionátu, na domácím Euru 1996 v semifinálovém penaltovém rozstřelu s Německem svůj pokus neproměnil a Anglie vypadla.

Martínez i Dalič byli stejně jako Deschamps defenzivními záložníky. První hrál za Zaragozu, Wigan, Motherwell nebo Swansea, druhý oblékl dresy Hajduku Split, Varaždínu či Mostaru. Větší díru do světa však udělali až jako trenéři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie