Články odjinud

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Jedni považují španělského fotbalistu Diega Costu za skvělého útočníka, druzí za zákeřného spratka. Devětadvacetiletý rodák z Brazílie umí být obojí, ale na mistrovství světa v Rusku zatím spíš ukazuje lepší tvář. Nový trenér Fernando Hierro ho vrátil do základní sestavy a kanonýr Atlética Madrid se mu odvděčil třemi góly ve dvou zápasech.

V této sezoně přitom Diego Costa střelecky spíše paběrkoval. Loni v létě odešel ve zlém z Chelsea, která za něj v roce 2014 zaplatila v přepočtu více než miliardu korun, a vrátil se do Atlética. Za něj ale mohl kvůli pozastaveným přestupům španělského celku nastoupit až v lednu.

V lize se trefil jen třikrát, další čtyři góly zaznamenal v pohárech. Atléticu sice pomohl k triumfu v Evropské lize, ale v útoku červenobílých hrál prim Francouz Antoine Griezmann. Také v národním týmu dostávali přednost jiní, avšak vše změnila nečekaná výměna trenérů na španělské lavičce těsně před šampionátem.

Rodák z brazilského Lagarta hrál fotbal dlouho jen na ulici, kromě toho také prodával padělaná trička, aby si vydělal na živobytí. V 18 si ho všimli zástupci portugalské Bragy a nabídli mu smlouvu. Diego Costa si ale v Evropě dlouho nemohl zvyknout a putoval po hostováních.

Chytil se až při druhé šanci v Atléticu, jež v sezoně 2013/14 dotáhl 27 góly k nečekanému titulu. Totéž se mu dvakrát povedlo i v Chelsea, přesto nakonec Anglii opouštěl s pocitem křivdy jako nepotřebný. Neprospěly mu spory s trenérem ani kritika za tvrdou, místy až surovou hru. Kontroverzi vzbudilo i jeho rozhodnutí vyměnit brazilský dres, který oblékl ve dvou přípravných zápasech, za španělský.

„Zvážil jsem to a správnou věcí je hrát za Španělsko, protože tady jsem dosáhlvšeho. K této zemi chovám velmi speciální náklonnost. Myslím, že mě tu oceňují za každodenní práci, a také cítím lásku lidí,“ vysvětloval v roce 2013 svoje rozhodnutí. Po rozpačitém vystoupení na předchozím MS v Brazílii se zdá, že v Rusku by z něj mohly těžit obě strany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie