Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Jedni považují španělského fotbalistu Diega Costu za skvělého útočníka, druzí za zákeřného spratka. Devětadvacetiletý rodák z Brazílie umí být obojí, ale na mistrovství světa v Rusku zatím spíš ukazuje lepší tvář. Nový trenér Fernando Hierro ho vrátil do základní sestavy a kanonýr Atlética Madrid se mu odvděčil třemi góly ve dvou zápasech.

V této sezoně přitom Diego Costa střelecky spíše paběrkoval. Loni v létě odešel ve zlém z Chelsea, která za něj v roce 2014 zaplatila v přepočtu více než miliardu korun, a vrátil se do Atlética. Za něj ale mohl kvůli pozastaveným přestupům španělského celku nastoupit až v lednu.

V lize se trefil jen třikrát, další čtyři góly zaznamenal v pohárech. Atléticu sice pomohl k triumfu v Evropské lize, ale v útoku červenobílých hrál prim Francouz Antoine Griezmann. Také v národním týmu dostávali přednost jiní, avšak vše změnila nečekaná výměna trenérů na španělské lavičce těsně před šampionátem.

Rodák z brazilského Lagarta hrál fotbal dlouho jen na ulici, kromě toho také prodával padělaná trička, aby si vydělal na živobytí. V 18 si ho všimli zástupci portugalské Bragy a nabídli mu smlouvu. Diego Costa si ale v Evropě dlouho nemohl zvyknout a putoval po hostováních.

Chytil se až při druhé šanci v Atléticu, jež v sezoně 2013/14 dotáhl 27 góly k nečekanému titulu. Totéž se mu dvakrát povedlo i v Chelsea, přesto nakonec Anglii opouštěl s pocitem křivdy jako nepotřebný. Neprospěly mu spory s trenérem ani kritika za tvrdou, místy až surovou hru. Kontroverzi vzbudilo i jeho rozhodnutí vyměnit brazilský dres, který oblékl ve dvou přípravných zápasech, za španělský.

„Zvážil jsem to a správnou věcí je hrát za Španělsko, protože tady jsem dosáhlvšeho. K této zemi chovám velmi speciální náklonnost. Myslím, že mě tu oceňují za každodenní práci, a také cítím lásku lidí,“ vysvětloval v roce 2013 svoje rozhodnutí. Po rozpačitém vystoupení na předchozím MS v Brazílii se zdá, že v Rusku by z něj mohly těžit obě strany.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232