Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Zákeřný spratek i zachránce. Španělský fotbalista Diego Costa na MS zatím ukazuje lepší tvář

Jedni považují španělského fotbalistu Diega Costu za skvělého útočníka, druzí za zákeřného spratka. Devětadvacetiletý rodák z Brazílie umí být obojí, ale na mistrovství světa v Rusku zatím spíš ukazuje lepší tvář. Nový trenér Fernando Hierro ho vrátil do základní sestavy a kanonýr Atlética Madrid se mu odvděčil třemi góly ve dvou zápasech.

V této sezoně přitom Diego Costa střelecky spíše paběrkoval. Loni v létě odešel ve zlém z Chelsea, která za něj v roce 2014 zaplatila v přepočtu více než miliardu korun, a vrátil se do Atlética. Za něj ale mohl kvůli pozastaveným přestupům španělského celku nastoupit až v lednu.

V lize se trefil jen třikrát, další čtyři góly zaznamenal v pohárech. Atléticu sice pomohl k triumfu v Evropské lize, ale v útoku červenobílých hrál prim Francouz Antoine Griezmann. Také v národním týmu dostávali přednost jiní, avšak vše změnila nečekaná výměna trenérů na španělské lavičce těsně před šampionátem.

Rodák z brazilského Lagarta hrál fotbal dlouho jen na ulici, kromě toho také prodával padělaná trička, aby si vydělal na živobytí. V 18 si ho všimli zástupci portugalské Bragy a nabídli mu smlouvu. Diego Costa si ale v Evropě dlouho nemohl zvyknout a putoval po hostováních.

Chytil se až při druhé šanci v Atléticu, jež v sezoně 2013/14 dotáhl 27 góly k nečekanému titulu. Totéž se mu dvakrát povedlo i v Chelsea, přesto nakonec Anglii opouštěl s pocitem křivdy jako nepotřebný. Neprospěly mu spory s trenérem ani kritika za tvrdou, místy až surovou hru. Kontroverzi vzbudilo i jeho rozhodnutí vyměnit brazilský dres, který oblékl ve dvou přípravných zápasech, za španělský.

„Zvážil jsem to a správnou věcí je hrát za Španělsko, protože tady jsem dosáhlvšeho. K této zemi chovám velmi speciální náklonnost. Myslím, že mě tu oceňují za každodenní práci, a také cítím lásku lidí,“ vysvětloval v roce 2013 svoje rozhodnutí. Po rozpačitém vystoupení na předchozím MS v Brazílii se zdá, že v Rusku by z něj mohly těžit obě strany.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744