Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel chlapec, který byl tváří londýnské olympiády. Zabila ho vzácná nemoc

Zemřel chlapec, který byl tváří londýnské olympiády. Zabila ho vzácná nemoc

Kieran Maxwell (†18), který se stal jednou z tváří letních olympijských her v Londýně, podlehl rakovině. Maxwell proslul svou kuráží, když jako 13letý chlapec nesl pochodeň na letní olympijské hry v Londýně. Ačkoliv ho při štafetě zradilo nemocné tělo a upadl, chlapec se zvedl a svůj úsek dokončil.

Odhodlanost a vytrvalost malého Kierana při LOH v Londýně dojala tisíce Britů. Statečný školák kvůli těžké nemoci přišel o část nohy, ale i přesto se dále věnoval svému milovanému sportu a snažil se žít aktivním životem. Díky tomu si vysloužil pocty nést olympijskou pochodeň při štafetě napříč Velkou Británií. Tehdy třináctiletého chlapce při štafetě zradilo jeho nemocné tělo a upadl, Kieran se ale zvedl a svůj úsek dokončil, za což se mu dostalo velkého uznání.

„Zprvu jsem se obával, že se mi lidé začnou smát, ale nestalo se tak, naopak mě začali povzbuzovat. Máma ke mně přiběhla a křičela, jestli jsem v pořádku a snažila se mi pomoct zvednout. Řekl jsem jí: ‚Nech mě, mami. Tohle chci zvládnout, musím pokračovat‘,“ popsal tehdy chlapec britskému deníku Daily Mail.

Maminka Nicola z pádu svého syna vinila protézu, kterou chlapec dostal od Národní zdravotní služby (NHS). Protéza byla totiž určena pro pacienty vážící aspoň 60 kilo, zatímco Kieran měl jen 30. Kuráž malého chlapce tehdy ohromila i manžele Colina a Christine Weirovi, kteří rok předtím vyhráli pohádkový jackpot 185 milionů eur (téměř 5 miliard Kč) v loterii Euromillions. Weirovi mu následně koupili novou lehčí protézu.

Kieranovi lékaři v 12 letech diagnostikovali tzv. Ewingovo sarkoma, což je velmi vzácná rakovina kostí. V říjnu 2016 mladíkovi lékaři řekli, že už pro něj nemůžou nic udělat. Minulý týden v pátek pak jeho maminka na Facebooku oznámila, že Kieran zemřel. "Odešel pokojně ve spánku," uvedla.

Více článků o tématu z webu Blesk.cz si můžete přečíst ZDE.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744