Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žhavé tipy před startem Velké pardubické: Kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení?

Žhavé tipy před startem Velké pardubické: Kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení?

Navzdory očekávané francouzské konkurenci sázkaři před 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou stále věří loňskému šampionovi. Desetiletý tmavý hnědák Charme Look ponese v sedle naděje žokeje Marka Stromského na prolomení smolné série ve slavném překážkovém dostihu. V poli oponentů září jméno Virtus d Estruval, kterého zvolil čtyřnásobný vítěz Jan Faltejsek. Co lze čekat od dvacítky koní na startu, kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení?

CHARME LOOK (kurz 3,43:1)

Kůň, který prohrává naprosto výjimečně. Stačí pohled do jeho kariéry a máte jasno. Od roku 2011 startoval v šestnácti překážkových dostizích, desetkrát vyhrál, dvakrát byl druhý a čtyřikrát nedokončil. V roce 2011 prohrál ve Slušovicích s Gejzirem na pevné půdě a druhou porážku utrpěl o pět let později v Úvodní cross country Koroka v Pardubicích, kde nestačil na Power Zara.

Může ho zastavit pád, ale při bezkonfliktním průběhu ho budou soupeři honit jen velmi těžko. Z posledních čtyř startů třikrát vyhrál a jednou dostih nedokončil. Trenérka Martina Růžičková si v loňském roce vyzkoušela, co je potřeba, aby uspěl, a letos to bude opakovat. Žokej Marek Stromský má sice ve Velké pardubické smolnou bilanci, ale ve své kariéře už vyhrál čtyřicet dostihů nejvyšší kategorie. V Pardubicích patří společně s Jaroslavem Myškou a Josefem Bartošem k nejzkušenějším.

ANGE GUARDIAN (kurz 9,33:1)

Pokud je kůň v pořádku, může být mezi nejlepšími, loni druhý.

DELIGHT MY FIRE (kurz 9,17:1)

Dvojnásobná vítězka Velké wroclawské a loňská vítězka Ceny Labe.

KASIM (kurz 17,33:1)

Třikrát startoval ve Velké pardubické a vždy doběhl do pátého místa.

SONGE D’ESTRUVAL (kurz 11:1)

Výborný krosař, ale otázkou je, jak si poradí s distancí.

POWER ZAR (kurz 16:1)

Poslední ze svěřenců Josefa Váni. Když má den a je v ideální formě, může mířit vysoko.

UNIVERSE OF GRACIE (kurz 17:1)

Na startu Velké bude počtvrté, jednou nedokončil, ale jednou byl třetí a jednou čtvrtý. Jezdec ho velmi dobře zná.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1