Znepokojení ve WADA: Tyčkařka Jelena Isinbajevová v čele Ruské antidopingové agentury

ČTK, Michaela Kratochvílová

08. 12. 2016 • 17:43

Po skandálu se státem řízeným dopingem vsadili Rusové na známé jméno v čele své antidopingové agentury (Rusada). Nominace tyčkařky Jeleny Isinbajevové se ale setkala s nesouhlasem Světové antidopingové agentury WADA.

Trojnásobná olympijská medailistka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová měla na letošní léto smělé plány. Po narození dcery Evy v roce 2014 se chtěla vrátit k závodění a ukončit skvostnou kariéru na olympijských hrách v Riu. Nakonec ale i ona, ačkoliv se s dopingem nikdy nezapletla, doplatila na zákaz startu ruských sportovců na hrách.

To, co pociťovala jako ohromnou křivdu, může nyní sama změnit. Její vlast ji nominovala do čela antidopingové agentury, které má v posledních měsících těžce pošramocenou pověst kvůli aféře s krytím státem organizovaného dopingu. Hvězdná tyčkařka teď může pomoci vrátit Rusadě dobré jméno.

Ačkoliv patří Isinbajevová mezi ty sportovce, kteří jsou považováni za čisté, Světová antidopingová agentura vyjádřila nesouhlas s jejím jmenováním. WADA je nespokojená s tím, že ji ruská strana postavila před hotovou věc.

„WADA očekávala, že s ní budou konzultovány důležité záležitosti, jako jsou podmínky k působení v čele rady a základní struktura agentury, ještě předtím, než bude někdo do těchto funkcí veřejně jmenován. Tak to bylo uvedeno v hlavních požadavcích, které Rusada obdržela v listopadu. Výhrady budeme směřovat rovnou k ruským orgánům, aby zajistily, že budeme moci zřídit řádnou antidopingovou organizaci, která obstojí při mezinárodním dohledu,“ stojí v prohlášení, které WADA vydala.

Ruská tyčkařka Isinbajevová v minulosti Světovou antidopingovou organizaci kritizovala, právě kvůli plošnému zákazu startu ruských sportovců na olympijských hrách v Riu di Janeiru, který jí překazil plánovanou velkolepou rozlučku.

SDÍLET