Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZOH 2018 Korea: Vše, co potřebujete vědět o olympiádě v Pchjongčchangu

ZOH 2018 Korea: Vše, co potřebujete vědět o olympiádě v Pchjongčchangu

Devátého února 2018 vzplane v jihokorejském Pchjongčchangu olympijský oheň a oficiální zahájí Hry XXIII. zimní olympiády. V patnácti zimních sportech se utkají sportovci z celého světa o celkem 102 sad medailí. Z české výpravy bude na ZOH 2018 zlaté olympijské medaile obhajovat rychlobruslařka Martina Sáblíková a snowboardistka Eva Samková.

Ačkoliv jako pořadatelské město ZOH 2018 v Koreji figuruje Pchjongčchang, soutěžit se bude o kousek dál. Hlavní dějiště olympiády budou dvě – pobřežní město Kangnung bude hlavním centrem zejména halových sportů a hokeje, přibližně třičtvrtě hodiny cesty jsou pak vzdálená horská střediska poblíž Pchjongčchangu, kde se o nejcennější kovy poperou sportovci venkovních disciplín (všechna sportoviště pro olympiádu si můžete prohlédnout ZDE »).

Zahajovací a závěrečný ceremoniál se uskuteční na nově vybudovaném olympijském stadionu v městečku Tegwalljong.

ZOH 2018 Korea: Vše o olympiádě v Pchjongčchangu najdete ZDE »

ZOH 2018: Rusové pod neutrální vlajkou

V Jižní Koreji na ZOH 2018 se představí sportovci 83 národů, kteří se utkají ve 102 medailových disciplínách. Rusové ovšem kvůli trestu od MOV za systematický státní doping nebudou moci reprezentovat pod vlastní vlajkou, pečlivě vybraní a dopingově čistí sportovci se zúčastní jako neutrální závodníci.

Rusové zuří kvůli ZOH: Bojkot! Fak jů, Bachu, vzkázal rusky exministr - více ZDE »

Nové disciplíny: Big Air i další šance pro Sáblíkovou

Pchjongčchang bude premiérový místem hned pro čtyři disciplíny. Poprvé se představí snowboardový Big Air, který nahradí paralelní slalom, curlingová soutěž smíšených dvojic, závod s hromadným startem v rychlobruslení a týmová soutěž lyžařů.

Kompletní program olympiády: Co, kdy, kde, české vrcholy ZOH »

Sáblíková a Samková obhajují zlato

Češi opět pojedou na olympijské hry s vysokými ambicemi. Zlaté medaile se pokusí obhájit Martina Sáblíková (rychlobruslení) a Eva Samková (snowboardcross). Na medaili si může dělat zálusk i Ester Ledecká (paralelní obří slalom snowboardistek a alpské lyžování) či početná biatlonová výprava. Překvapit na zimní olympiádě v Koreji mohou i skokan na lyžích Roman Koudelka či rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Češi na ZOH 2018: kdo bude Česko reprezentovat v Pchjongčchangu? »

Zraněná Gabriela Koukalová: Pojede vůbec do Koreje?

Jedním z nejatraktivnějších sportů pro české fanoušky na ZOH 2018 bude zejména biatlon, kde je šance na cenné kovy takřka v každé disciplíně. Velké výsledky už v kariéře zaznamenali Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Veronika Vítková či Eva Puskarčíková. Největší česká biatlonová hvězda Gabriela Koukalová se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi, její start v Pchjongčchangu je tak stále nejistý (nejnovější informace o zdravotním stavu Gabriely Koukalové najdete ZDE »).

Program olympiády: Biatlon na ZOH 2018 »

Zlatá bunda alá Samková i Raškovka

Češi budou reprezentovat v Koreji už tradičně v jednotné kolekci oblečení. Jejím hitem je oboustranná bunda, jejíž vnitřní část září zlatě. Jde o vylepšený vtípek z posledních Her v Soči, kde Češi po triumfu Evy Samkové ukázali světu zlatou podšívku. Dalšími zajímavými kousky jsou čepice Raškovka připomínající padesátileté výročí vítězství skokana na lyžích Jiřího Rašky nebo batoh s voděodolnou pláštěnkou v designu české vlajky.

720p 360p
Olympijskou kolekci pro Pchjongčchang testovali sami sportovci

Hokej bez hvězd NHL, v ohrožení i hráči z KHL

Trochu smutný bude olympijský hokejový turnaj, na který se čeští fanoušci ovšem těší i tak. Poprvé od roku 1998 totiž bude olympiáda bez hvězd z NHL a stále je možné, že bude chybět ruský tým. Po vyloučení ruských sportovců ze strany MOV by musela sborná nastoupit pod neutrální vlajkou a není jisté, jestli to ruští šéfové dovolí. Problémy by pak mohli dělat i ostatním zemím s uvolňováním hráčů z KHL (Otázky a odpovědi kolem hokejového turnaje v Pchjongčchangu najdete ZDE »)

Program olympiády: Hokej na ZOH 2018, kdy hrají Češi? »

Časový posun

Pchjongčchang je od Česka vzdálený 8 350 km a časový posun je plus 8 hodin. Pokud tedy biatlonové závody začínají většinou kolem 20. hodiny večer místního času, v Česku začne televizní přenos ve 12 hodin.

Pchjongčchang, dějiště olympiády: mezi horami, chrámy a mořem »

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1