Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvoní Jágrovi v Calgary hrana? Asi nastal čas se rozejít, říká legenda klubu Musil

Zvoní Jágrovi v Calgary hrana? Asi nastal čas se rozejít, říká legenda klubu Musil

Konec Jaromíra Jágra v Calgary? Zatím je vše zahaleno pod rouškou tajemství. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obě strany chystají své krátké manželství po dohodě rozvést. „Když se to má rozejít, tak nějak důstojně, aby obě strany vypadaly normálně. Pokud za to může mrazivé počasí v Albertě, nepřekvapuje mě to,“ prozrazuje bývalý špičkový obránce František Musil, který v barvách Flames odehrál 335 zápasů v pěti sezonách.


Jak vnímáte celou nastalou situaci kolem Jaromíra Jágra?

„Calgary samozřejmě pořád hodně fandím, takže to po očku sleduju. Žádné informace zevnitř organizace ale nemám. Vypadá to, že sám Jarda chce v klubu skončit. Možná je to oboustranné.“Trenér ale zatím do médií říká, že o nic nejde a Jágr je pouze zraněný.

„Co jiného má ale říkat, když dosud není nic jasné? Kdyby šlo o tuctového hráče ze čtvrté pětky, řeší se to jinak. Tohle je ale Jarda Jágr, jeden z nejlepších hráčů hokeje vůbec. Když se to má rozejít, tak nějak důstojně, aby obě strany vypadaly normálně. Nemá cenu si nic vyčítat, nebo koukat se skrz prsty. Calgary je vynikající organizace a Jarda byl vynikající hráč. Vyřeší to mezi sebou.“

Splnil podle vás očekávání klubu?

„Nevím, s čím do toho šli. Je obdivuhodné, čeho všechno v kariéře dosáhl, ale všichni víme, v jakém stádiu kariéry se nachází. Calgary ho podle mého názoru bralo hlavně z hlediska marketingu. Na severu Alberty je mladá nastávající hvězda (Connor McDavid v Edmontonu), tak na jihu chtěli mít velkou doznívající hvězdu. Battle of Alberta jak se patří.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1