Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

1. narozeniny INFO.CZ: Dokázali jsme, že to dokážeme. To hlavní nás ovšem čeká

1. narozeniny INFO.CZ: Dokázali jsme, že to dokážeme. To hlavní nás ovšem čeká
 

Když jsme před rokem stavěli INFO.CZ s tím, že půjde o web zaměřený primárně na dění v zahraničí, s velkou důvěrou jsme se nesetkali. Řada z nás se vzdala dobře placených míst s vyhlídkou bezstarostné budoucnosti výměnou za nejisté budování zpravodajského webu na trhu, který je do značné míry nasycený a rozdělený.

Když dnes přijdete do newsroomu INFO.CZ, naskytne se vám úplně jiný obrázek než před rokem. V redakci jsme se poprvé sešli v sedmi lidech 1. listopadu 2016 a 17. listopadu jsme spustili plný provoz. Dnes je nás podstatně víc a do původní redakce už se v podstatě nevejdeme. Za poslední rok jsme vydali téměř 20.000 zpráv, přinášeli jsme vám přímo z místa zpravodajství nejen ze Sýrie, z Iráku, z ukrajinské fronty, ale i z podstatně klidnějších míst. Vybudovali jsme úplně nový a úspěšný internetový pořad Štrunc!, který si každý měsíc pustí více než milion z vás.

Před rokem jsme si rovněž stanovili ambiciózní cíl, že INFO.CZ po roce navštíví alespoň jeden milion reálných uživatelů měsíčně. Tuto hranici jsme překonali už v červenci a v říjnu vás už bylo téměř 1,5 milionu. První rok existence, který slavíme vydáním tištěného magazínu Infolab, tak nebyl vůbec špatný. Samozřejmě, že je co zlepšovat a my to velmi dobře víme. Po roce ovšem můžeme říct, že INFO.CZ prokázalo svojí životaschopnost. Teď je na nás, abychom z něj udělali zpravodajský portál, který bude pro váš život nepostradatelný. A to je teprve pořádná výzva.

Děkujeme za přízeň.

P.S.

Pokud se vám na INFO.CZ něco nelíbí, nebo naopak líbí, pište mi na michal.pur@cncenter.cz

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744