135 korun měsíčně za Českou televizi? Dobrá cena, hájí koncesionářské poplatky ředitel Dvořák | info.cz

Články odjinud

135 korun měsíčně za Českou televizi? Dobrá cena, hájí koncesionářské poplatky ředitel Dvořák

Na domácnost 135 korun měsíčně, 4,40 Kč denně. Koncesionářské poplatky nejsou podle ředitele České televize Petra Dvořáka vysoké. A opřít se přitom může i o srovnání mezi jednotlivými evropskými zeměmi, kdy je Česko mezi těmi levnějšími podle výše poplatků. Na špičce se ocitlo Švýcarsko, přesto tam v referendu odmítli jejich zrušení. U nás však volání po tom, aby poplatky zrušeny byly, sílí. Mělo by se podle Dvořáka rozhodovat také v referendu? Spíše ne, míní ředitel.

Nesílí však jen volání po rušení koncesionářských poplatků, množí se i útoky na samotnou Českou televizi. A to i ze strany hlavy státu. Miloš Zeman se do ČT opřel ve své inauguraci, kdy zapochyboval o její vyváženosti. Nedlouho předtím pro změnu poslancům navrhl, aby nadvakrát neschválili výroční zprávu k hospodaření ČT, v jejímž čele by si přál personální změny.

Poslední taková zpráva z roku 2016 ukazuje, že tehdy ČT vybrala na koncesionářských poplatcích 5,69 miliardy.

Taková částka je trnem v oku i majiteli soukromé TV Barrandov Jaromíru Soukupovi, který s gustem šije do údajně neprůhledného hospodaření ČT a o poplatcích říká, že „Česká televize žije z našich daní, jen je neposíláme na ministerstvo financí, ale jdou rovnou na Kavčí hory.“ Soukup při tom podotýká, že nikdo neposílá 135 korun měsíčně komerčním televizím - Nově, Primě nebo právě na jeho Barrandov.

Ředitel ČT: Poplatky jsou nejspravedlivější

Naopak šéf ČT Petr Dvořák považuje poplatky pro veřejnoprávní televizi za zásadní pro to, co Česká televize nabízí. „Financování veřejnoprávního média – ať už televize, nebo rozhlasu – prostřednictvím koncesionářských poplatků je to, co je nejspravedlivější vůči tomu, komu se televize zodpovídá. A to vůči veřejnosti,“řekl Blesk Zprávám.

Již od 1.1. 2018 přitom poplatek za ČT zůstává neměnný. A podle Dvořáka nijak dramaticky vysoký. „Myslím si, že koncesionářský poplatek je dobrá cesta. 135 korun měsíčně na domácnost znamená 4,40 Kč denně. A když vezmu, že průměrná česká rodina má čtyři členy, tak každý z těch členů zaplatí denně korunu za to, že se může dívat na šest kanálů ČT. Myslím si, že ta cena je docela dobrá,“ říká ředitel.

Na adresu ČT zní kritika z Hradu. Co říká prezident Miloš Zeman? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud