Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Al-Džazíra nebo Huffington Post jsou v Egyptě na černé listině. Vláda zakázala 21 webů kvůli „šíření lží“

Al-Džazíra nebo Huffington Post jsou v Egyptě na černé listině. Vláda zakázala 21 webů kvůli „šíření lží“

Egypt včera zablokoval 21 webových stránek, včetně té, která patří arabské televizi Al-Džazíra. Nepřístupná je i arabská verze amerického internetového média Huffington Post. Důvodem je prý zveřejněný obsah podporující extremismus a terorismus.

Nejmenovaný vysoce postavený egyptský bezpečnostní činitel uvedl, že Káhira zasáhla proti webům kvůli jejich úmyslu šířit lži. Z 21 postižených médií ale zmínil jen sedm – kromě v Kataru sídlící Al-Džazíry například také stránku Hamas Online napojenou na palestinské radikální hnutí Hamás.

Zablokovány byly však i arabská mutace amerického liberálního média Huffington Post a egyptský nezávislý anglicky píšící server Mada Masr, založený v roce 2013.

Káhira podezírá některá z těchto médií, že jsou financována z Kataru, což je pravda přinejmenším v případě Al-Džazíry. Tuto do celého světa vysílající televizi navíc obviňuje ze spojení s Muslimským bratrstvem, jež je nyní v Egyptě zakázáno.

Káhira tvrdí, že Al-Džazíra vede proti Egyptu nepřátelskou kampaň poté, co byl v zemi v roce 2013 svržen svobodně zvolený prezident Muhammad Mursí. Ten patřil k islamistickému Muslimskému bratrstvu a podle serveru Ahram Online byl spojencem Kataru.

Egypt, ale i další arabské státy obviňují blízkovýchodní Katar, že podporuje Muslimské bratrstvo i jiné islamistické skupiny, připomněla agentura DPA. Zpravodajský portál Al-Džazíry zablokovaly v úterý i Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1