Články odjinud

ANALÝZA: Bledý a vystresovaný Zuckerberg pod tlakem. Facebook brzy bude zralý k porcování

ANALÝZA: Bledý a vystresovaný Zuckerberg pod tlakem. Facebook brzy bude zralý k porcování

Čtyři hodiny včera američtí zákonodárci grilovali očividně vystresovaného Marka Zuckerberga, šéfa Facebooku. Tlak na něj je nyní obrovský. Obři pokuta od regulátora kvůli nedbalému nakládání s daty uživatelů je to nejmenší, co Facebooku hrozí. Kongresmani totiž včera natvrdo začali mluvit o věcech, které donedávna byly tabu. Například o tom, že by uživatelé Facebooku měli dostávat podíl na zisku z obchodů, které sociální síť díky jejich datům dělá.

Běžela třetí hodina jednání, při kterém členové právního výboru amerického Senátu kladli Marku Zuckerbergovi stále méně příjemné otázky. Slovo si vzal demokratický senátor Brian Schatz a vypálil otázku: „Když říkáte, že uživatelé vlastní svá data, proč nedostávají podíl ze zisků, které díky jejich datům generujete?“

V tu chvíli bylo na Zuckerbergově tváři vidět, že trpí. Schatz totiž otevřel doposud zapovězené dveře. Než položil svůj dotaz, mohl Mark Zuckerberg doufat, že se celý skandál kolem nedbalého nakládání se soukromými daty uživatelů „odbude“ pokutou a nápravou neuspokojivého stavu – anebo aspoň dostatečně přesvědčivým pokusem o ni. Od včerejšího senátního slyšení je jasné, že pokud to tak dopadne, bude mít Facebook a jeho zakladatel obrovskou kliku.

Schatz versus Zuckerberg

Demokratický senátor Brian Schatz je zajímavou postavou americké politiky. Je mu pětačtyřicet, v Senátu zastupuje Havaj. Profiluje se jako silný zastánce větší možnosti lidí přímo ovlivňovat politiku i mimo volební čas. Jeho veřejná vystoupení jsou ostrá jako břitva a diskuze uvnitř Demokratické strany naznačují, že by se docela pohodlně mohl stát uchazečem o prezidentský úřad.

Schatz byl včera v Senátu zřejmě nejnemilosrdnějším Zuckerbergovým „vyšetřovatelem.“ A zdá se, že ho jeho odpovědi, ostatně značně vyhýbavé a opravdu neuspokojivé, spíš naštvaly. „Nikdo v Americe není nad zákonem a mimo zákon,“ napsal na svůj Twitter ještě během senátního slyšení. „Nevím, jak to dopadne, ale buďme připraveni se mobilizovat,“ dodal potom. Pokud senátor Schatz zahájil nominační kampaň, našel si parádní platformu. A Mark Zuckerberg by se měl připravit na to, že když už se do něj Schatz „zakousnul,“ nepustí.

Senátní grilování se vyvinulo výrazně jinak, než jaký byl původní předpoklad. Samotná ochrana soukromí a zabezpečení toho, jak Facebook nakládá s daty svých uživatelů, tedy ještě na začátku týdne klíčová témata, ustoupila diskuzi o samotné podstatě podnikání sociální sítě. Jinak řečeno, místo aby se řešily konkrétní události, se tématem stala otázka jak se postavit k tomu, že Facebook obchoduje svoje uživatele.

Aktivisticky založený Schatz se kauzy chytil coby ryze politického tématu. V podstatě změnil celý narativ od obchodních a právních otázek směrem ke společenské diskuzi. Koneckonců, jako jeden z mála vrcholných amerických politiků není byznysmen, právník ani voják, ale filozof. Televize CNN konstatovala, že „Zuckerbergovi v Senátu zachránila krk technologická ignorance jeho členů." Možná to tak vypadá, pravda to ale není. Senátoři jako Schatz z technologického problému udělali politikum a to pro sociální síť znamená mimořádně nebezoečnou situaci. Politiky totiž nelze jednoduše přeprogramovat jako nějaký algoritmus.

Ani ryba, ani rak

Trh na vystoupení Marka Zuckerberga v Senátu reagoval kladně. Hodnota akcií sociální sítě vystoupila na pětidenní maximum, obchodovaly se za cenu kolem 165 dolarů za kus. Vzhledem k tomu, jak nejistě občas Zuckerberg působil, se tento vývoj dá interpretovat jako mírné uspokojení nad tím, že to nedopadlo hůř.

Otázka je, co se bude dít dál. Republikánský senátor Ted Cruz otevřel další mimořádně závažnou otázku. „Je Facebook neutrální platforma, nebo je to vydavatel, který uplatňuje své ústavní právo na svobodu slova?“ Zuckerberg Cruzovi dal obojakou odpověď: „Náš cíl není účastnit se politické diskuze, ale podrobněji odpovědět neumím,“ řekl.

Na senátoru Cruzovi bylo v tu chvíli znát, že ho tato odpověď nijak neuspokojila. Zuckerberg ve vlastním zájmu měl být razantnější a říct, že Facebook je neutrální. Republikáni totiž setrvale mají problém s tím, že celé Silicon Valley je politicky orientováno směrem doleva a jak v roce 2016 dokázal server Gizmodo, Facebook znevýhodňuje konzervativní uživatele.

Je klidně možné, že Zuckerberg svou snahou neříct nic, na čem by ho posléze senátoři mohli utopit, nadělal víc škody než užitku. Levicovému senátorovi Schatzovi „nabil“ svou zjevnou neochotou připustit, že by uživatelé mohli vypnout používání jejich dat pro cílení reklamy. Pravicovému Cruzovi tím, že Facebook odmítl definovat jako neutrální platformu.

Právě cílení reklamy se stane bodem, kolem kterého se do budoucna povede nejdůležitější diskuze. Facebook je na něm existenčně závislý. Inzerenti mu nebudou platit, pokud nedokáže reklamu poslat k požadované cílové skupině. Senátor Schatz se svým nápadem, aby uživatelé za svá data dostávali od Facebooku víc než jen bezplatné právo zdarma je odevzdávat, nakonec ještě není pro Zuckerberga nejhorší noční můrou. Tedy pokud do svého arzenálu nepřibere argumenty svého kolegy Chrise Coonse. Ten předložil šokující důkazy o tom, jak Facebook filtruje reklamy tak, že se nabídky na některé reality vůbec nezobrazují Afroameričanům nebo Hispáncům. Naopak teenagerům s poruchami příjmu potravy se zobrazují reklamy na přípravky na hubnutí…

Kdo se směje a kdo nikoliv

Mark Zuckerberg se celé čtyři hodiny odvolával na to, že spoustu problémů, za které ho senátoři kritizují, vyřeší nasazení umělé inteligence. Svoje „inkvizitory“ tím neuspokojil. „To bude za pět let, co ale budete dělat do té doby,“ ptali se ho. Odpovědi se nedočkali.

Zuckerberg zato odpověděl na jinou důležitou otázku. Vzhledem k tomu, že se v diskuzích o budoucnosti Facebooku objevuje varianta rozdělit ho s využitím existující protimonopolní legislativy, padla otázka: „Pane Zuckerbergu, je Facebook monopol?“

„V žádném případě ne,“ odpověděl zakladatel a šéf sociální sítě.

V tu chvíli se všichni rozesmáli. Jen jeden člověk se nesmál. Mark Zuckerberg. Zřejmě mu právě v tu chvíli naplno došlo, že to vše je jenom začátek.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818