Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Bledý a vystresovaný Zuckerberg pod tlakem. Facebook brzy bude zralý k porcování

ANALÝZA: Bledý a vystresovaný Zuckerberg pod tlakem. Facebook brzy bude zralý k porcování

Čtyři hodiny včera američtí zákonodárci grilovali očividně vystresovaného Marka Zuckerberga, šéfa Facebooku. Tlak na něj je nyní obrovský. Obři pokuta od regulátora kvůli nedbalému nakládání s daty uživatelů je to nejmenší, co Facebooku hrozí. Kongresmani totiž včera natvrdo začali mluvit o věcech, které donedávna byly tabu. Například o tom, že by uživatelé Facebooku měli dostávat podíl na zisku z obchodů, které sociální síť díky jejich datům dělá.

Běžela třetí hodina jednání, při kterém členové právního výboru amerického Senátu kladli Marku Zuckerbergovi stále méně příjemné otázky. Slovo si vzal demokratický senátor Brian Schatz a vypálil otázku: „Když říkáte, že uživatelé vlastní svá data, proč nedostávají podíl ze zisků, které díky jejich datům generujete?“

V tu chvíli bylo na Zuckerbergově tváři vidět, že trpí. Schatz totiž otevřel doposud zapovězené dveře. Než položil svůj dotaz, mohl Mark Zuckerberg doufat, že se celý skandál kolem nedbalého nakládání se soukromými daty uživatelů „odbude“ pokutou a nápravou neuspokojivého stavu – anebo aspoň dostatečně přesvědčivým pokusem o ni. Od včerejšího senátního slyšení je jasné, že pokud to tak dopadne, bude mít Facebook a jeho zakladatel obrovskou kliku.

Schatz versus Zuckerberg

Demokratický senátor Brian Schatz je zajímavou postavou americké politiky. Je mu pětačtyřicet, v Senátu zastupuje Havaj. Profiluje se jako silný zastánce větší možnosti lidí přímo ovlivňovat politiku i mimo volební čas. Jeho veřejná vystoupení jsou ostrá jako břitva a diskuze uvnitř Demokratické strany naznačují, že by se docela pohodlně mohl stát uchazečem o prezidentský úřad.

Schatz byl včera v Senátu zřejmě nejnemilosrdnějším Zuckerbergovým „vyšetřovatelem.“ A zdá se, že ho jeho odpovědi, ostatně značně vyhýbavé a opravdu neuspokojivé, spíš naštvaly. „Nikdo v Americe není nad zákonem a mimo zákon,“ napsal na svůj Twitter ještě během senátního slyšení. „Nevím, jak to dopadne, ale buďme připraveni se mobilizovat,“ dodal potom. Pokud senátor Schatz zahájil nominační kampaň, našel si parádní platformu. A Mark Zuckerberg by se měl připravit na to, že když už se do něj Schatz „zakousnul,“ nepustí.

Senátní grilování se vyvinulo výrazně jinak, než jaký byl původní předpoklad. Samotná ochrana soukromí a zabezpečení toho, jak Facebook nakládá s daty svých uživatelů, tedy ještě na začátku týdne klíčová témata, ustoupila diskuzi o samotné podstatě podnikání sociální sítě. Jinak řečeno, místo aby se řešily konkrétní události, se tématem stala otázka jak se postavit k tomu, že Facebook obchoduje svoje uživatele.

Aktivisticky založený Schatz se kauzy chytil coby ryze politického tématu. V podstatě změnil celý narativ od obchodních a právních otázek směrem ke společenské diskuzi. Koneckonců, jako jeden z mála vrcholných amerických politiků není byznysmen, právník ani voják, ale filozof. Televize CNN konstatovala, že „Zuckerbergovi v Senátu zachránila krk technologická ignorance jeho členů." Možná to tak vypadá, pravda to ale není. Senátoři jako Schatz z technologického problému udělali politikum a to pro sociální síť znamená mimořádně nebezoečnou situaci. Politiky totiž nelze jednoduše přeprogramovat jako nějaký algoritmus.

Ani ryba, ani rak

Trh na vystoupení Marka Zuckerberga v Senátu reagoval kladně. Hodnota akcií sociální sítě vystoupila na pětidenní maximum, obchodovaly se za cenu kolem 165 dolarů za kus. Vzhledem k tomu, jak nejistě občas Zuckerberg působil, se tento vývoj dá interpretovat jako mírné uspokojení nad tím, že to nedopadlo hůř.

Otázka je, co se bude dít dál. Republikánský senátor Ted Cruz otevřel další mimořádně závažnou otázku. „Je Facebook neutrální platforma, nebo je to vydavatel, který uplatňuje své ústavní právo na svobodu slova?“ Zuckerberg Cruzovi dal obojakou odpověď: „Náš cíl není účastnit se politické diskuze, ale podrobněji odpovědět neumím,“ řekl.

Na senátoru Cruzovi bylo v tu chvíli znát, že ho tato odpověď nijak neuspokojila. Zuckerberg ve vlastním zájmu měl být razantnější a říct, že Facebook je neutrální. Republikáni totiž setrvale mají problém s tím, že celé Silicon Valley je politicky orientováno směrem doleva a jak v roce 2016 dokázal server Gizmodo, Facebook znevýhodňuje konzervativní uživatele.

Je klidně možné, že Zuckerberg svou snahou neříct nic, na čem by ho posléze senátoři mohli utopit, nadělal víc škody než užitku. Levicovému senátorovi Schatzovi „nabil“ svou zjevnou neochotou připustit, že by uživatelé mohli vypnout používání jejich dat pro cílení reklamy. Pravicovému Cruzovi tím, že Facebook odmítl definovat jako neutrální platformu.

Právě cílení reklamy se stane bodem, kolem kterého se do budoucna povede nejdůležitější diskuze. Facebook je na něm existenčně závislý. Inzerenti mu nebudou platit, pokud nedokáže reklamu poslat k požadované cílové skupině. Senátor Schatz se svým nápadem, aby uživatelé za svá data dostávali od Facebooku víc než jen bezplatné právo zdarma je odevzdávat, nakonec ještě není pro Zuckerberga nejhorší noční můrou. Tedy pokud do svého arzenálu nepřibere argumenty svého kolegy Chrise Coonse. Ten předložil šokující důkazy o tom, jak Facebook filtruje reklamy tak, že se nabídky na některé reality vůbec nezobrazují Afroameričanům nebo Hispáncům. Naopak teenagerům s poruchami příjmu potravy se zobrazují reklamy na přípravky na hubnutí…

Kdo se směje a kdo nikoliv

Mark Zuckerberg se celé čtyři hodiny odvolával na to, že spoustu problémů, za které ho senátoři kritizují, vyřeší nasazení umělé inteligence. Svoje „inkvizitory“ tím neuspokojil. „To bude za pět let, co ale budete dělat do té doby,“ ptali se ho. Odpovědi se nedočkali.

Zuckerberg zato odpověděl na jinou důležitou otázku. Vzhledem k tomu, že se v diskuzích o budoucnosti Facebooku objevuje varianta rozdělit ho s využitím existující protimonopolní legislativy, padla otázka: „Pane Zuckerbergu, je Facebook monopol?“

„V žádném případě ne,“ odpověděl zakladatel a šéf sociální sítě.

V tu chvíli se všichni rozesmáli. Jen jeden člověk se nesmál. Mark Zuckerberg. Zřejmě mu právě v tu chvíli naplno došlo, že to vše je jenom začátek.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1