Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ankara vydírá Wikipedii. Neodblokuje ji, dokud nezmizí články o spojení Turecka s extremisty

Ankara vydírá Wikipedii. Neodblokuje ji, dokud nezmizí články o spojení Turecka s extremisty

Turecko odmítá zpřístupnit svým občanům server Wikipedie, který zablokovalo v neděli. Internetová encyklopedie se podle Ankary „stala součástí dezinformační kampaně, kterou vedou mezinárodní společenství vůči Turecku“. Jak dnes oznámil Ömer Fatih Sayan, který stojí v čele tureckého úřadu komunikačních a informačních technologií, přístup k Wikipedie zůstane v Turecku zablokovaný do té doby, než z ní nebudou staženy články, jež Ankara považuje za chybné. 

„Nelze ji zpřístupnit, dokud nebudou splněny pokyny justice. Jestliže poskytuje informace, musí je Wikipedie ověřit. Vyzývám ji, aby vyřešila problémy, jež jsou příčinou zablokování,“ sdělil Sayan.

Podle médií jsou důvodem sporu články naznačující spojení Ankary s extremistickými organizacemi. List Hürriyet napsal, že se tvůrci encyklopedie odvolali k tureckému soudu.

Istanbulské úřady v úterý zrušily pozvání, které dostal zakladatel Wikipedie Jimmy Wales na fórum o „chytrých městech“. Wales k zablokování Wikipedie na twitteru napsal, že přístup k informacím patří k základním lidským právům. „Turecký národe, budu vždy po tvém boku v boji za toto právo,“ sdělil Wales.

Turecká agentura Anadolu napsala, že se úřady rozhodly zakročit proti Wikipedii, když se na ní objevily články, v nichž je Turecko přiřazováno k extremistickým skupinám a viněno ze spolupráce s nimi. Podle Anadolu bude přístup obnoven, jakmile budou tyto materiály staženy.

Agentura AFP připomenula, že některé kruhy, zejména kurdské, tvrdí, že Ankara spolupracuje s určitými extremistickými skupinami v Sýrii, což turecké úřady popírají.