Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Australané si budou víc hlídat volby. Zřídí jednotku pro boj s vměšováním skrze internet

Australané si budou víc hlídat volby. Zřídí jednotku pro boj s vměšováním skrze internet

Austrálie bude mít novou jednotku pro boj proti ovlivňování voleb, přičemž jejím hlavním úkolem bude snaha zabránit kybernetickým útokům. Informovala o tom dnes agentura Reuters. O zřízení specializované jednotky požádala ministerstvo vnitra ústřední volební komise, která se obává možného zásahu do nadcházejících doplňovacích voleb chystaných na červenec.

"Jde o preventivní opatření, které by se ale v době zvyšující se míry vměšování a narušování prostřednictvím počítačových sítí mělo stát normou," uvedla mluvčí ministerstva. "Není zacíleno na nějakého specifického aktéra či bezprostřední hrozbu," dodala.

Vláda vznik jednotky oznámila v době, kdy tajné služby stále častěji varují před množícími se pokusy ovlivňovat dění na politické scéně ze strany zahraničních hráčů. Podle listu The Australian se předpokládá, že australský parlament ještě do konce tohoto měsíce odhlasuje novelu zákona, který umožní tvrději postihovat pokusy o ovlivňování politiků a médií ze strany zahraničních tajných služeb.

O tom, jak zabránit ovlivňování voleb ze strany cizích států, se teď jedná i na summitu sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7) v Kanadě. Skupina se chce zavázat, že v rámci tažení proti zahraničním zásahům do domácích voleb bude mezi sebou sdílet informace, spolupracovat s poskytovateli internetového připojení a provozovateli sociálních sítí. Dohoda souvisí s děním v USA i některých evropských zemích, které obvinily Rusko z vměšování do voleb.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1