Australané si budou víc hlídat volby. Zřídí jednotku pro boj s vměšováním skrze internet | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Australané si budou víc hlídat volby. Zřídí jednotku pro boj s vměšováním skrze internet

Australané si budou víc hlídat volby. Zřídí jednotku pro boj s vměšováním skrze internet

Austrálie bude mít novou jednotku pro boj proti ovlivňování voleb, přičemž jejím hlavním úkolem bude snaha zabránit kybernetickým útokům. Informovala o tom dnes agentura Reuters. O zřízení specializované jednotky požádala ministerstvo vnitra ústřední volební komise, která se obává možného zásahu do nadcházejících doplňovacích voleb chystaných na červenec.

"Jde o preventivní opatření, které by se ale v době zvyšující se míry vměšování a narušování prostřednictvím počítačových sítí mělo stát normou," uvedla mluvčí ministerstva. "Není zacíleno na nějakého specifického aktéra či bezprostřední hrozbu," dodala.

Vláda vznik jednotky oznámila v době, kdy tajné služby stále častěji varují před množícími se pokusy ovlivňovat dění na politické scéně ze strany zahraničních hráčů. Podle listu The Australian se předpokládá, že australský parlament ještě do konce tohoto měsíce odhlasuje novelu zákona, který umožní tvrději postihovat pokusy o ovlivňování politiků a médií ze strany zahraničních tajných služeb.

O tom, jak zabránit ovlivňování voleb ze strany cizích států, se teď jedná i na summitu sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7) v Kanadě. Skupina se chce zavázat, že v rámci tažení proti zahraničním zásahům do domácích voleb bude mezi sebou sdílet informace, spolupracovat s poskytovateli internetového připojení a provozovateli sociálních sítí. Dohoda souvisí s děním v USA i některých evropských zemích, které obvinily Rusko z vměšování do voleb.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.