Austrálie chce sledovat šifrované zprávy. Nový zákon má svázat Google i Facebook | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Austrálie chce sledovat šifrované zprávy. Nový zákon má svázat Google i Facebook

Austrálie chce sledovat šifrované zprávy. Nový zákon má svázat Google i Facebook

Technologické společnosti možná budou muset australským vládním agenturám poskytovat přístup k šifrovaným datům. Zákon, který jim to přikáže, připravuje tamní vláda. Jeho cílem je modernizovat zákony pro boj s kriminalitou a terorismem. Dotknout by se měl velkých firem jako Google nebo Facebook.

Australská vláda chce technologické společnosti svázat přísnějšími pravidly. Podle návrhu ministerstva pro kybernetickou bezpečnost by musely australským vládním bezpečnostním agenturám poskytovat přístup ke komunikaci skrze šifrovací aplikace.

Vláda si od kroku slibuje modernější legislativu, která dokáže reagovat na hrozby současného digitálního světa. „Klíčovým bodem je, že musíme modernizovat naše zákony a získat přístup k informacím důležitým pro zadržování zločinců a teroristů, vyšetřování a sbírání důkazů,“ konstatoval ministr kyberbezpečnosti Angus Taylor.

Ten zdůraznil, že současné zákony vznikly před několika dekádami ještě v analogové éře a na současnost, kdy spousta informací proudí právě skrze chatovací aplikace, nedostačují. Vláda proto dle Taylora musí legislativu náležitě uzpůsobit.

Taylor prohlásil, že zákon nebude obsahovat způsoby, jak jej zneužít a neoprávněně se k citlivým datům dostat. Nespecifikoval však nic konkrétního. Není tak jasné, jakým způsobem budou firmy data poskytovat, ani zda je bude vláda nutit do zařízení umisťovat nějaké druhy sledovacích nástrojů.

„Pravděpodobně mluvíme o dohodě s výrobci zařízení, aby v nějaké fázi umožnili agenturám získat přístup k datům. To je důvod, proč by bylo dobré zákon vidět a znát, za jakých podmínek bude přístup udělován. Jde o skutečně vážné sledování, takže by mělo být využito jen v případech napadení a pro národní bezpečnost,“ pravil Nigel Phair z Centra pro internetovou bezpečnost na Univerzitě v Cannbeře.

Australské úřady jsou co do snahy získávat data značně aktivní. Jen ve druhé polovině roku 2017 od nich společnost Apple obdržela 2601 žádostí o přístup do jejích zařízení. Vyhověla 87 případům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.