Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barrandov jako dezinformační TV? Je neobjektivní, tvrdí právník, ČT ve sporech může uspět

Barrandov jako dezinformační TV? Je neobjektivní, tvrdí právník, ČT ve sporech může uspět

Lze TV Barrandov spojovat s ryze dezinformačními médii? Podle odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala není takové škatulkování efektivní. Mnohé však podle něj naznačuje, že vysílání televize je neobjektivní a nevyvážené. Na dezinformace ve vysílání Barrandova se ptali diváci v rámci konference o problému falešných zpráv, již minulý týden hostila Právnická fakulta Univerzity Karlovy, a které se Rozehnal také zúčastnil.

„Pokud Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dospěje k závěru, že vysílání je neobjektivní a nevyvážené, čemuž mnohé naznačuje, měla udělit přiměřeně tvrdou sankci, byť nikoli likvidační. Pokud RRTV dospěje k tomu, že byl porušen zákon, měla by dostatečně razantně dát najevo, že byly překročeny mantinely, jejichž nerespektování nebude tolerovat,“ domnívá se v rozhovoru s INFO.CZ právník Aleš Rozehnal.

Zároveň tvrdí, že není škodlivé, pokud má médium vyhraněnou editoriální politiku. Problém podle něj nastává, když je součástí této politiky produkce nepravdivých zpráv, které ničí důvěru v základy demokracie.

ČT má šanci uspět

Na nepravdy ve vysílání TV Barrandov si stěžovala například Česká televize, jejíž hospodaření je častým tématem pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa, kde o něm zazněla řada prokazatelných nepravd, aniž by byl dotčené straně dán prostor pro reakci nebo zazněl oponentní názor. Veřejnoprávní instituce sama pravidelně uváděla výroky majitele Barrandova a moderátora pořadu (A zároveň jeho jediného aktéra) na pravou míru. Využívala k tomu svůj twitterový účet a vydala také publikaci věnovanou ověřování faktů. V ní uvedla, že Soukup devatenáctkrát použil zavádějící a manipulativní tvrzení a osmnáctkrát nemluvil pravdu.

ČT následně prohlásila, že další útoky už bude řešit žalobou. Podle zjištění Hospodářských novin se na soud skutečně hodlá obrátit. „Asi si hodlají stěžovat na to, že v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa nezaznělo jejich vyjádření. Ten pořad nějaké vyjadřování se k faktům nepřipouští a žádný nárok na to nemají,“ komentoval to pro list Soukup, čímž se mimoděk vymezil proti základům žurnalistiky.

Podle Rozehnala může ČT ve sporu uspět. „Bude se týkat hranic, kde končí meze ospravedlnitelné kritiky České televize, jejíž postavení se blíží postavení orgánu veřejné moci. Z tohoto důvodu musí být ČT připravena na vyšší míru kriticismu než jiná média. Problém také bude, že ačkoli byla vyjádření, která zazněla v TV Barrandov, velmi negativní, byla zároveň obsahově velmi chudá, a tudíž bude komplikované posuzovat pravdivost těchto někdy až nesmyslně působících tvrzení. Přesto se domnívám, že žaloby šanci mají,“ praví advokát, který minulý týden promluvil na konferenci věnované falešným zprávám, kterou hostila Právnická fakulta Univerzity Karlovy.

Také během ní přišel od publika dotaz na Barrandov. Mířil na spojování televize s dezinformačními médii typu Aeronet, která anonymně šíří konspirační teorie a proruskou propagandu. Toto připodobnění však není příliš časté, spíše se objevují srovnání s americkou stanici Fox News, jež ve vysílání propaguje konzervativní vidění světa a útočí na názorové oponenty.

Rozehnal navíc upozorňuje, že škatulkování a označování médií za dezinformační nepovažuje za efektivní. „Vytváření černých listin médií by mohlo vést k tomu, že na tom správném seznamu by se ocitly pouze zdroje informací schválené většinou nebo dokonce vládou,“ praví.

Na řadě je RRTV

Situaci kolem Barrandova má nyní v rukou RRTV. Rada zahájila s Barrandovem řadu správních řízení kvůli porušování podmínek vysílání. Kromě Kauz vyvolávají nevoli i politické debaty Aréna a Duel Jaromíra Soukupa. Diváci v jejich případě poukazují na zvýhodňování hnutí SPD a předsedy hnutí Tomia Okamury. Ten je zdaleka nejčastějším hostem pořadu. Zároveň je veřejně zřejmá jeho spřízněnost s majitelem televize Soukupem přinejmenším skrze okruh příznivců prezidenta Miloše Zemana, v němž se oba muži pohybují. Zcela viditelné to bylo například při finále prezidentské volby, kdy trávili čas v kruhu nejbližších přátel prezidenta.

Okamurovou účastí ve vysílání se zabývala i RRTV. Dospěla však k závěru, že protežování bylo pouze optickým dojmem. „Zatímco ostatní strany vysílaly různé zástupce, SPD reprezentoval pouze Tomio Okamura,“ prohlásil předseda Rady Ivan Krejčí.

„Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odložila již několik stížností, které poukazovaly na to, že by televize Barrandov v předvolební kampani zvýhodňovala nějakou stranu či kandidáta,“ dodala k tomu v prosinci tisková mluvčí Barrandova Marie Opálková.

Od té doby ale Rada posuzovala další prohřešky televize. V únoru například zahájila správní řízení kvůli zvýhodňování prezidenta Miloše Zemana v době předvolební kampaně. Televize podle ní v pořadu Aréna nedala prostor argumentům, které podporovaly Zemanova neúspěšného protikandidáta Jiřího Drahoše. Rada se zároveň hodlá ve správním řízení zabývat také zmíněnou kritikou České televize.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1