Články odjinud

Belgie nevydá tři katalánské exministry. „Gratuluji, kamarádi,“ napsal Puigdemont

Belgie nevydá tři katalánské exministry. „Gratuluji, kamarádi,“ napsal Puigdemont

Belgie nevydá tři katalánské exministry, kteří jsou v Belgii od loňského října a jejichž vydání žádá Španělsko kvůli jejich snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je formální chyba, kterou v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury španělský soudce. Belgický soud se dnes vůbec nezabýval podstatou žádosti, což je obvinění exministrů.

Exministři Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová se dnes ráno dostavili k odloženému soudnímu slyšení v doprovodu svých advokátů. Podpořit je před budovu soudu přišli mimo jiné dva katalánští separatističtí europoslanci Jordi Solé a Josep Maria Terricabras.

Španělsko požádalo o vydání Comína kvůli obvinění ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů. Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost regionu.

Comín, Puig a Serretová utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.

Puigdemont verdikt bruselského soudu přivítal. „Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi,“ napsal na twitteru. Třem katalánským exministrům poblahopřál i nový premiér Katalánska Quim Torra, který na twitteru napsal, že doufá ve vítězství spravedlnosti i v Německu a ve Skotsku.

Podle španělského serveru eldiario.es udělal španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena chybu, když k březnové žádosti nevydal také národní zatykače na tři exministry. Pouze potvrdil národní zatykače vydané v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.

Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauzu ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.

Španělsko nyní může teoreticky podat další žádost o vydání, podle deníku El Mundo je ale po dnešním rozhodnutí belgického soudu důvěryhodnost španělské justice pošramocená a Madrid si nemůže dovolit další porážku.

V některých španělských médiích se objevily spekulace, že by dnešní verdikt mohl ovlivnit i žádosti o vydání Puigdemonta a Ponsatíové. Na ně vydal eurozatykač Llarena ve stejný den jako na tři exministry. „Technicky je to stejná situace, v níž se nachází Puigdemont v Německu a Ponsatíová ve Skotsku,“ řekl advokát Jaume Alonso-Cuevillas deníku El País. Nechtěl ale předjímat další vývoj, „každý stát má svůj vlastní soudní řád,“ řekl.

 

Články odjinud