Belgie nevydá tři katalánské exministry. „Gratuluji, kamarádi,“ napsal Puigdemont | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Belgie nevydá tři katalánské exministry. „Gratuluji, kamarádi,“ napsal Puigdemont

Belgie nevydá tři katalánské exministry. „Gratuluji, kamarádi,“ napsal Puigdemont

Belgie nevydá tři katalánské exministry, kteří jsou v Belgii od loňského října a jejichž vydání žádá Španělsko kvůli jejich snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je formální chyba, kterou v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury španělský soudce. Belgický soud se dnes vůbec nezabýval podstatou žádosti, což je obvinění exministrů.

Exministři Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová se dnes ráno dostavili k odloženému soudnímu slyšení v doprovodu svých advokátů. Podpořit je před budovu soudu přišli mimo jiné dva katalánští separatističtí europoslanci Jordi Solé a Josep Maria Terricabras.

Španělsko požádalo o vydání Comína kvůli obvinění ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů. Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost regionu.

Comín, Puig a Serretová utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.

Puigdemont verdikt bruselského soudu přivítal. „Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi,“ napsal na twitteru. Třem katalánským exministrům poblahopřál i nový premiér Katalánska Quim Torra, který na twitteru napsal, že doufá ve vítězství spravedlnosti i v Německu a ve Skotsku.

Podle španělského serveru eldiario.es udělal španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena chybu, když k březnové žádosti nevydal také národní zatykače na tři exministry. Pouze potvrdil národní zatykače vydané v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.

Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauzu ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.

Španělsko nyní může teoreticky podat další žádost o vydání, podle deníku El Mundo je ale po dnešním rozhodnutí belgického soudu důvěryhodnost španělské justice pošramocená a Madrid si nemůže dovolit další porážku.

V některých španělských médiích se objevily spekulace, že by dnešní verdikt mohl ovlivnit i žádosti o vydání Puigdemonta a Ponsatíové. Na ně vydal eurozatykač Llarena ve stejný den jako na tři exministry. „Technicky je to stejná situace, v níž se nachází Puigdemont v Německu a Ponsatíová ve Skotsku,“ řekl advokát Jaume Alonso-Cuevillas deníku El País. Nechtěl ale předjímat další vývoj, „každý stát má svůj vlastní soudní řád,“ řekl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.