Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bloger Mosul Eye vyšel z utajení. Zaznamenával zločiny islamistů, šlo mu o život

Bloger Mosul Eye vyšel z utajení. Zaznamenával zločiny islamistů, šlo mu o život

Každý den chodil ulicemi Mosulu, povídal si s obchodníky i bojovníky Islámského státu (IS). Sbíral informace. Nechal si narůst vlasy a vousy a nosil zkrácené kalhoty podle požadavků radikálů. Donutil se být svědkem stínání hlav a kamenování. Slyšel popravčí křičet jména odsouzenců a jejich údajné zločiny. V noci pak potají sděloval světu, co se ve městě děje.

Nyní se rozhodl vystoupit z anonymity. Mosul Eye (Oko Mosulu) je jednatřicetiletý historik, vědec a bloger Umar Muhammad. Jeho blog měl tisíce čtenářů. Muhammad inspiroval mnoho dobrovolníků v Mosulu, ačkoli ti autora webu nikdy neviděli. Pokud by byl dopaden, on sám by byl popraven, píše agentura AP.

Svůj první příspěvek o IS zveřejnil ještě pod svým vlastním jménem na facebooku. Bylo to ve dnech, kdy se bojovníci IS začali objevovat v ulicích Mosulu. Jeden přítel ho ale upozornil, že riskuje život. A tak dal sám sobě slib: nikomu nevěřit a zaznamenat všechno.

Čerstvě jmenovaný učitel s pověstí zastánce sekulárních názorů pak přišel o práci na univerzitě. Našel si ale jiné poslání. "Má práce historika vyžaduje nezaujatý přístup, ke kterému se zavazuji. Své osobní názory ponechám stranou," napsal ve svém prvním příspěvku v červnu 2014.

Mosul Eye se pak stal jedním z hlavních zdrojů informací o bojovnících IS, jejich krutostech a proměně města ve stín sebe sama.

Většinu informací dával na blog. Jen některé podrobnosti uložil do počítače, aby nebyl odhalen. Ty nejcitlivější informace získával od starých přátel - lékaře a člověka, který se přidal ke zpravodajské službě IS.

Mezi jeho příspěvky bývaly fotografie bojovníků a velitelů IS. Postupně si založil účet na facebooku i twitteru. Oslovily ho i zpravodajské služby, ale on je odmítl. "Nejsem špion ani novinář," říkal jim. "Jestli chcete informace, jsou veřejné a zdarma, tak si poslužte."

V březnu 2015 jej už zaznamenávání hororových událostí tak vyčerpalo, že byl připraven zemřít. "Už mne unavovalo bát se o sebe, rodinu, bratry," řekl Muhammad. Ostříhal si vlasy, oholil vousy a oblékl jasně červený svetr. Přidal se k němu jeho nejlepší přítel. Jeli k řece Tigris, z auta vyřvávala zakázaná muzika. U řeky popíjeli čaj, Muhammad si zapálil cigaretu, což bylo zakázané. Přesto ho nechytili. "V tu chvíli jsem se cítil, jako bych dostal nový život."

Zase se pustil do práce, nechal si narůst vlasy i vousy. A nakonec, poté, co Mosul tisíckrát opustil v myšlenkách, se rozhodl, že je opravdu načase odejít. Jeden převaděč souhlasil s tím, že ho za 1000 dolarů z města vyvede. Muhammad odešel hned druhý den, obsah svého počítače noc předtím přesunul na pevný disk, který vzal s sebou. Během dvoudenní, 500 kilometrů dlouhé cesty do Turecka mu naštěstí nikdo nevěnoval pozornost.

I v azylu ale Muhammada pohlcovalo dění v Mosulu, o němž ho jeho přátelé a příbuzní zpravovali prostřednictvím aplikací, jako je WhatsApp a Viber, nebo vzkazů na facebooku.

V roce 2016 začalo umírat tolik lidí, že už to nestačil registrovat. IS zahájil lov na zrádce a velké množství obětí si vyžádaly letecké údery. V Muhammadových záznamech nastal chaos a historik začal používat twitter, aby svět informoval o zvěrstvech islamistů. V únoru 2017 získal azyl v Evropě.

Poté, co byl v závěrečných bojích o Mosul zabit jeho starší bratr a IS město opustil, se Muhammad odhodlal svěřit své tajemství mladšímu bratrovi. Ten byl zprávou o tom, že jeho sourozenec je Mosul Eye, šokován, ale zároveň cítil hrdost a štěstí. "Lidé v Mosulu ztratili naději a důvěru v politiky, ve všechno. Mosul Eye ale ukázal, že je možné situaci ve městě změnit a přivést Mosul zpátky k životu," řekl AP mladší Muhammadův bratr, jenž je v Iráku. Hovořil pod podmínkou anonymity, protože se stále obává o svůj život.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1