Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj proti dezinformacím vstoupil do nové fáze. Facebook zřizuje speciální válečnou místnost

Boj proti dezinformacím vstoupil do nové fáze. Facebook zřizuje speciální válečnou místnost

Facebook otevírá válečnou místnost. Nové středisko, v němž bude pracovat asi 20 lidí, se zaměří na boj proti dezinformacím. Facebook tím vychází vstříc americkým zákonodárcům, kteří kritizovali jeho roli v kauze ruského ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech. Válečná místnost by měla ochránit nejen volby v USA, ale i jinde na světě.

Místnost ležící mezi dvěma budovami v centru ústředí Facebooku v americké Kalifornii zatím zeje prázdnotou. Už v pondělí by se ale měla stát klíčovým centrem boje proti dezinformacím. Tzv. „válečná místnost“ bude sloužit k ochraně voleb proti zásahům zvenčí. Facebook tak plní slib, který dal americkým zákonodárcům – omezit zneužívání sociální sítě pro propagandu.

Válečná místnost bude hostit tým zhruba 20 techniků, datových analytiků a vedoucích pracovníků firmy. Ti se zaměří na monitorování a mazání falešných účtů a lživých informací, které by mohly ovlivnit voliče nejen ve Spojených státech. Primárním úkolem bude ochránit listopadové volby do amerického Kongresu.

Facebook hodlá spolupracovat i s dvěma americkou vládou financovanými organizacemi – Mezinárodním republikánským institutem a Národním demokratickým institutem. Přesná forma a detaily partnerství se zatím ladí. Technologický gigant očekává, že mu pomohou lépe porozumět rizikům, kterým lidé mohou čelit.

Od spolupráce s vládami k boji proti dezinformacím

Pracovníci ve válečné místnosti budou mít k dispozici software, který jim pomůže vystopovat šíření falešných zpráv v reálném čase. Obsahovat bude grafy a statistiky znázorňující, jak se mění aktivita uživatelů. To umožní zaměstnancům odhalit mimo jiné i lokalitu, v níž původní zpráva vznikla.

Systém si Facebook vyzkoušel už loni v Alabamě během doplňovacích voleb do Senátu. Nyní jej poskytne nově zřízenému týmu. „Vidíme to jako pravděpodobně největší změnu orientace naší společnosti od přesunu pozornosti ze stolních počítačů na mobilní telefony,“ prohlásil Samidh Chakrabarti, který vede tým zaměřující se na volby a občanskou angažovanost.

Ten funguje od roku 2007 a jeho původním smyslem byla spolupráce s vládami a volebními kampaněmi. Měl jim radit, jak co nejefektivněji využít možnosti platformy. Poté, co v roce 2016 vyšlo najevo, že Rusko využilo Facebook pro ovlivňování amerických voličů, se jeho působnost rozšířila o zajišťování bezpečnosti voleb.

Zatím největším projektem týmu je právě válečná místnost. Ta začala vznikat před několika měsíci. V pondělí se dočká uvedení do provozu. „Nejlepším výsledkem pro nás bude, že se ve válečné místnosti nic dít nebude,“ glosoval Chakrabarti v narážce na poněkud utopistické přání, aby se dezinformace po Facebooku nešířily.

Budete to mít těžké, varuje Facebook odbornice. Dezinformátoři změnili taktiku

Ještě před americkým hlasováním si Facebook vyzkouší válečnou místnost na prezidentských volbách v Brazílii, které proběhnou v říjnu. Podle zprávy Atlantické rady byly falešné hned tři ze čtyř nedávno velice populárních článků o korupci v jihoamerické zemi. Facebook zase zjistil, že některé stránky jsou podporovány z Ruska nebo Íránu. „Máme ještě hodně co dělat,“ komentoval situaci manažer Facebooku Greg Marra.

Podobná situace je před volbami také ve Spojených státech. V červenci Facebook oznámil, že odhalil koordinovanou dezinformační kampaň, která využívala desítky falešných profilů a stránek na jeho sociální síti. Společnost o nálezu informovala zákonodárce a FBI. V srpnu následně smazala více než 650 dezinformačních stránek, skupin a účtů napojených na Rusko či Írán.

Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity a Univerzity v New Yorku však dokázali, že Facebook navzdory snaze zatím v boji s propagandou prohrává. Dezinformační příspěvky nacházejí každý měsíc odezvu v průměru asi u 70 milionů uživatelů, což je 15krát více než v případě další populární sociální sítě Twitter.

Podle Priscilly Moriuchiové z kyberbezpečnostní firmy Recorded Future bude pro provozovatele sociálních sítí i nadále složité čelit hybridním hrozbám. Tvrdí, že za dva roky od amerických prezidentských voleb postupně mění tvář. „Už se nesoustředí na propagaci falešných zpráv, nýbrž na rozšiřování již existujících příběhů, které extrémně oslovují jednu stranu. Z mého pohledu bude pro společnosti jako Facebook a Twitter složitější je nyní najít,“ praví.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1