Články odjinud

Boj proti nenávisti na Facebooku: Sociální síť zablokovala stránky protiimigračního Identitárního hnutí

Společnost Facebook ve čtvrtek zablokovala stránky, které má na jejích sítích německé a rakouské Identitární hnutí bojující proti multikulturalismu, imigraci a údajné islamizaci. Podle Facebooku šíří organizace nenávist, hnutí hovoří o cenzuře.

Takzvaní identitáři ztratili přístup k facebooku a instagramu. „Organizace nebo osoby, které šíří organizovanou nenávist, nejsou na facebooku ani instagramu povoleny,“ uvedla mluvčí americké firmy.

Blokáda postihla například stránku „Identitární hnutí Rakousko“. Aktivní ale zůstaly různé stránky regionálních skupin, poznamenala agentura APA. Na stránce „Identitární hnutí Horní Rakousy“ se kritizuje „masivní cenzorská vlna“.

Facebook již na počátku května zablokoval facebookové stránky francouzských identitářů. Hnutí vzniklo ve Francii, ale od 2012 se rozšířilo i do Německa a dále do Rakouska. Své sympatizanty má i jinde v Evropě, včetně České republiky.

Hnutí svůj název odvozuje od obavy o evropskou kulturní identitu. V hnutí jsou silně zastoupeni mladí lidé, kterým se někdy říká Generace identity.

Německá kontrarozvědka identitáře sleduje a považuje je za krajně pravicové hnutí. V Rakousku identitáře vyšetřuje prokuratura kvůli podezření ze zločinného spolčení a podněcování k nenávisti.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>