Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj s větrnými mlýny. Zastavit falešné zprávy je těžké, vydělávají na nich i sociální sítě

Boj s větrnými mlýny. Zastavit falešné zprávy je těžké, vydělávají na nich i sociální sítě

Tzv. fake news, neboli falešné zprávy, se staly strašákem současné doby. Lidé často sdílí nepravdivé informace a pomáhají tak manipulátorům s různými zájmy. Nástroje na boj proti falešným zprávám zřizuje Facebook nebo britská BBC. Zbavit se jich však může být obtížnější, než na první pohled vypadá.

Prvním problémem je vyjadřování některých politiků. Americký prezident Donald Trump třeba soustavně označuje za média šířící falešné zprávy tradiční servery a listy, které pracují s ověřenými fakty. Veřejnost tak neví, čemu má věřit a kdo ji klame.

Větší potíž ale vězí v oblibě „fake news“ mezi částí populace. Magazín Salon upozornil na studii vědců z německé Univerzity v Hohenheimu. Ti vytvořili blog a vymýšleli si články, které podporovali krajně pravicové vidění světa. Texty následně propagovali na Facebooku.

Zveřejnili například článek o žadatelích o azyl, kteří dostávají státní podporu, kterou následně utrácejí v nevěstincích. Příspěvek si přečetlo asi 11 tisíc lidí během čtyř dní, 150 z nich ho navíc sdílelo. Jen minimum přitom odhalilo, že místo, kde mělo k události dojít, vůbec neexistuje.

„Mnoho falešných zpráv, které lidé sdílejí, je ve skutečnosti deklarací jejich hodnot. Téměř nezáleží na tom, jestli je to pravda, nebo ne. Zvláště na pravé části spektra,“ domnívá se Mellisa Ryanová, která pracovala v týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy a nyní provozuje newsletter monitorující činnost extrémní pravice.

Kombinace konzervativců věřících falešným zprávám a liberálů, kteří proti nim brojí, navíc vyhovuje provozovatelům sociálních sítí. Facebook přesto v poslední době navrhl některá opatření. Začal spolupracovat se společnostmi ověřujícími pravdivost informací, uživatelům dal možnost závadný obsah označovat. Podle Ryanové jsou však kroky nedostatečné.

„Společnosti mají data, vědí, kdo jsou ti lidé i jak je zastavit. Nechtějí to však udělat, jelikož by jejich angažmá mohlo zasáhnout akcionáře,“ praví s tím, že situace nemusí být tak beznadějná, jak by její prohlášení mohlo napovídat.

Americká prezidentská kampaň podle ní byla odstrašujícím příkladem pro evropské státy, které si díky tomu dávají na manipulátory větší pozor. „Musíme vrátit prohlášením jejich hodnotový základ a fakty jej jen podpořit. Sama fakta vám hádku nevyhrají,“ radí další postup Ryanová.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1