Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brno chystá nový festival: Serial Killer bude prvním svého druhu ve střední a východní Evropě

Brno chystá nový festival: Serial Killer bude prvním svého druhu ve střední a východní Evropě

Pilotní ročník festivalu televizních a online seriálů se uskuteční od 2. a 5. května v historickém centru Brna. V kinosálech, hudebních klubech, barech a na venkovních scénách nabídne festival několik premiér, soutěžní přehlídku seriálů ze zemí střední a východní Evropy s mezinárodní porotou a celkově to nejlepší ze současných světových seriálů s důrazem na partnerskou zemi pilotního ročníku — Dánsko. V dubnu Serial Killer představí hlavní programové pilíře i hvězdy festivalu. V mezičase plánuje redakce INFO.CZ velký rozhovor s prezidentkou festivalu Kamilou Zlatuškovou.

Ambicí organizátorů je podle Zlatuškové vyzdvihnout originální a nové formáty, které mají šanci svou jinakostí zaujmout partnery v ostatních zemích a poprvé definovat oblast střední a východní Evropy jako region výjimečný nejen svou filmovou, ale také televizní řečí. Jihomoravskou metropoli zvolili organizátoři pro její skvělou dostupnost nejen ze zbytku Česka, ale i z okolních zemí. Druhým důvodem je rostoucí věhlas Brna ve světě — z Brna se stává populární zážitková destinace, na kterou pějí chválu i lifestylové rubriky Guardianu nebo New York Times.

Festival se přitom netají ambicemi stát se mezinárodním pojmem, který z Brna učiní místo pro sdílení tvůrčího know-how celého regionu střední a východní Evropy. Serial Killer se dočkal uvedení na letošním Berlinale, kde řada významných osobností přislíbila festivalu účast. Serial Killer byl zařazen do speciálního festivalového vydání Screen Daily a objevil se dokonce na titulní straně prestižního časopisu Hollywood Reporter.

Autorem unikátního designu festivalu je nositel mezinárodní European Design Awards, grafik Martin T. Pecina. „Vizuální styl festivalu je vysmeknutím hluboké poklony zběsilým filmovým titulkům úpadkové kinematografie čtyřicátých a padesátých let minulého století. Horory, příšery, panika v ulicích, smrt a zabíjení,“ říká a dodává: „Proto diagonální kompozice, vržené stíny, patetická zvolání, kombinace skriptu a tučného typu, negativní texty na tmavém pozadí. Typografii doprovázejí rozmanité televizní distorze, šumy, vady signálu i úsudku.“

V rámci festivalu bude v lobby hotelu Grandezza zařízen designový prostor GrandCanapé, ve kterém se budou potkávat hlavní hvězdy festivalu, novináři a další významní hosté. GrandCanapé poslouží jako odpočinková zóna, prostor pro oblékání a líčení, ale i pro natáčení rozhovorů a fotografování, a to vše v režii magazínu Soffa.

„Pro mě je nesmírnou ctí, že můžu po boku skvělého týmu ze Soffa magazínu sloužit zkušenostmi ze všech prostředí, ve kterých jsem se doteď pohybovala. Z módního a filmového světa, z moderování kulturních akcí a z vlastní vizuální tvorby. Osobnosti budou u nás na festivalu hýčkány,“ vzkazuje ambasadorka Soffa magazínu Ester Geislerová, která bude v GrandCanapé hostitelkou a kreativní producentkou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1