Byl to člen Hamásu, tvrdí o novináři zabitém v Gaze, izraelský ministr. Důkazy nemá a rodina oběti zuří | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl to člen Hamásu, tvrdí o novináři zabitém v Gaze, izraelský ministr. Důkazy nemá a rodina oběti zuří

Byl to člen Hamásu, tvrdí o novináři zabitém v Gaze, izraelský ministr. Důkazy nemá a rodina oběti zuří

Palestinský novinář Jásir Murtadža, který zemřel, když jej minulý pátek při demonstraci na hranici s Gazou zasáhla kulka izraelských bezpečnostních složek, patřil k radikálnímu islamistickému hnutí Hamás. Podle agentury AP to dnes řekl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Své tvrzení nepodpořil žádnými důkazy a novinářova rodina obvinění odmítá. Hamás Gazu ovládá.

Palestinci pořádají protesty u hranice od 30. března a hodlají v tom pokračovat až do poloviny května, respektive do 70. výročí vzniku Izraele. Izraelští vojáci dostali rozkaz střílet při demonstracích po těch lidech, kteří se přiblíží k hranici a budou se snažit ji překročit. Od 30. března při protestech zemřelo podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze 31 Palestinců a zraněno bylo přes 2800 lidí.

Novinář Murtadža zemřel poté, co ho izraelské bezpečnostní složky střelily do břicha, přestože měl na sobě vestu s nápisem "PRESS" a v ruce kameru, píše britský list The Guardian. Protesty v Palestině Murtadža natáčel blízko hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem. Při incidentu bylo zraněno také šest jeho kolegů. Podle agentury AP se střelba odehrála ve chvíli, kdy místo zahalil černý dým z pneumatik, které palestinští demonstranti zapálili.

Lieberman dnes v rozhovoru s novináři řekl, že Murtadža byl terorista, který shromažďoval s pomocí bezpilotního letounu u hranice s Izraelem informace o izraelské armádě. Ministr obrany řekl, že novináře od roku 2011 platilo hnutí Hamás.

„Byl členem ozbrojeného křídla Hamásu a měl hodnost podobnou kapitánovi... Opět jsme svědky toho, že Hamás používá média, sanitky a pacienty, včetně nemocných rakovinou, které posílá do Izraele..., aby vykonal teroristické mise,“ uvedl Lieberman. Žádné důkazy pro tato slova ale nepředložil.

Izraelská armáda vzápětí oznámila, že případ stále vyšetřuje, a Liebermanovo tvrzení tak v současné chvíli nemůže potvrdit. Novinářův bratr nicméně výrok ministra obrany označil za lživý.

Třicetiletý novinář byl spoluzakladatelem palestinské společnosti Ajn Media, která v minulosti spolupracovala s televizemi Al-Džazíra a BBC a používala při svých reportážích bezpilotní letouny. Americké ministerstvo zahraničí nedávno oznámilo, že palestinské společnosti americká vláda poskytla grant v hodnotě 11.700 dolarů (240.000 Kč). Peníze byly podle Washingtonu poskytnuty po důkladné prověrce.

Murtadžu krátce před jeho smrtí najala humanitární organizace Norská rady pro uprchlíky (NRC). Jeho smrt šéf organizace Jan Egeland označil za zdrcující a zdůraznil, že "zabití nevinného civilisty" se musí vyšetřit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.