Články odjinud

Cambridge Analytica po indicku. Premiér naváděl ke stažení aplikace a postaral se o obří skandál s daty

Cambridge Analytica po indicku. Premiér naváděl ke stažení aplikace a postaral se o obří skandál s daty

V Indii propukl skandál podobný skandálu s firmou Cambridge Analytica na Západě. Data milionů Indů z jejich mobilních telefonů včetně jejich polohy, jimi pořízených fotografií a dokonce i záznamů hovorů v blízkosti telefonu mohla získat soukromá firma. Prostřednictvím aplikace pro příznivce premiéra Naréndry Módího.

Indický premiér Nárendra Módí je známý propagátor a uživatel nových technologií, sociálních sítí a internetu. Na Facebooku a Twitteru má v kontaktech desítky milionů lidí, kteří pravidelně sledují. Před několika lety mu to ale přestalo stačit a jeho hinduistická nacionalistická Indická lidová strana (BJP) začala vyrábět pro své příznivce a podporovatele aplikace pro mobilní telefony. Od té, umožňující diskutovat nad projevy premiéra Módí, přes aplikace pro kontakty s místními poslanci a aktivisty až osobní aplikaci předsedy vlády. A na každém shromáždění premiér nebo jeho pomocníci vyzývali občany, aby si tuto aplikaci nainstalovali do svých mobilních telefonů.

Právě tato aplikace zvaná NaMo (NarendraModi.ni) je momentálně v Indii terčem kritiky, zejména odborníků na počítačovou bezpečnost a politických oponentů BJP, kteří obviňují premiéra Módiho z kradení dat a podvodu na voličích. Před několika dny totiž francouzský odborník na počítačovou bezpečnost Robert Baptiste zveřejnil údaje o tom, že NaMo získává osobní data uživatelů a posílá je americké firmě CleverTap. Ta se zabývá cílením reklamy na zákazníky. Ačkoliv se jejích zástupců ptali, zda je to pravda a k čemu údaje o uživatelích aplikace používá, nikdo neodpověděl.

Přitom nejde jen tak o nějaká data. Baptiste, původně vystupující na Twitteru pod pseudonymem Elliot Alderson podle jedné filmové postavy, dokázal, že aplikace posílá dál osobní údaje uživatele včetně jím pořízených fotografií. Aplikace získává mimo jiné záznamy o hovorech, místo, kde se uživatel nachází, a dokonce může zaznamenávat bez upozornění majitele telefonu zvuk z okolí a posílat ho dál.

Aplikaci NaMo si z obchodu Google Playstore stáhlo pět milionů uživatelů. Další ji získali jako předinstalovanou na levných mobilních telefonech dodávaných zákazníkům firmou Reliance JioPhone. Vůdcové BJP plánovali, že se jim podaří rozšířit aplikaci NaMo mezi minimálně 80 milionů uživatelů.

Představitelé BJP tvrdí, že o nic nejde a že odesílání dat do CleverTap sloužilo jen pro statistiku a analýzu dat, že šlo o podobné služby, jaké nabízí třeba Google nebo Facebook. „Nebylo to nic odlišného od toho, co dělá Facebook. Studuje zvyky uživatelů a pak jim nabízí odpovídající obsah,“ cituje list Financial Times Amita Malviyu, který je v Módího straně šéfem oddělení informačních technologií. Opozice, která BJP kvůli tomu kritizuje, trpí podle Malviyi „technologickým analfabetismem.“

V Indii neexistují zákony, které by dostatečně chránili uživatele před sběrem jejich dat politickými stranami nebo vládou či vládními činiteli. Všechny zákony jsou zaměřeny na ochranu dat před soukromými firmami a společnostmi.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867