Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká televize ukázala vánoční program. Na Štědrý den uvede pohádku Anděl Páně 2

Česká televize ukázala vánoční program. Na Štědrý den uvede pohádku Anděl Páně 2

České televize uvede na Štědrý den nejnavštěvovanější film loňského roku Anděl Páně 2, který v kinech vidělo 1,26 milionu diváků. Stejně jako v posledních letech nabídne ČT novou pohádku. Letos to bude 25. prosince Nejlepší přítel režiséra Karla Janáka se Zdeňkem Piškulou v hlavní roli. O den později nebude chybět klasika v podobě pohádky Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. Silvestrovským programem provede diváky Martin Dejdar. Novináře o tom dnes informoval ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Anděl Páně 2 získal šest nominací na Českého lva a bodoval minulý týden na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Vilniusu, kde získal hlavní cenu. Nová pohádka Nejlepší přítel nese podle tvůrců poselství o tom, že víra v přátelství a schopnost nezklamat sám sebe jsou silnější než úklady samotného pekla. Příběh o jednom z podřadnějších čertů, který je vyslán na svět, aby opravil díru do pekla, napsala Lucie Konášová. V hlavních rolích se vedle Piškuly objeví slovenská herečka Kristína Svarinská.

Na Štěpána uvede ČT Tři oříšky pro Popelku. „Člověk vždy očekává, že to, co dělá, bude mít úspěch. Ale tenkrát jsem byl ohlasem opravdu překvapený," podotkl Vorlíček. Mezi premiérovými filmy je mimo jiné dvoudílný koprodukční historický snímek Marie Terezie. „Je to film o panovnici, která se nás velmi dotýkala a její panování nás dost ovlivnilo. Je to taková kombinace mezi love story a politickým thrillerem. O mojí postavě Františka Lotrinského se toho příliš neví, protože byl vyloučený z politické scény, a tak se vrhnul na byznys,“ řekl ČTK představitel Františka Štěpána Lotrinského Vojta Kotek. Kromě pohádek a filmových premiér v nabídce ČT nechybí dokumenty, náboženské pořady a koncerty.

Konec roku se na obrazovkách ČT tradičně ponese ve znamení zábavy. Hlavním silvestrovským programem s názvem Velká plavba s Waldemarem provede Martin Dejdar. Poctu zpěvákovi Waldemaru Matuškovi složí Eva Pilarová, Monika Absolonová, Jiří Suchý a další. Diváky čeká také speciální vydání 168 hodin, Zázraků přírody a Všechnopárty. Filmové Vánoce na ČT2 přinesou mimo jiné dokument Lucie: Příběh jedné kapely, hudební program nabídne také ČT art, která uvede mimo jiné pořady Pink Floyd – Delicate Sound of Thunder, Rolling Stones: Olé Olé Olé nebo závěrečný koncert festivalu klasické hudby BBC Proms 2016. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744