Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chcete do USA? Ukažte facebook. Pro vstup do země můžou už brzy platit nová pravidla

Chcete do USA? Ukažte facebook. Pro vstup do země můžou už brzy platit nová pravidla

Již brzy se možná opět zpřísní pravidla pro to, kdo všechno se může do USA dostat. Tamní ministerstvo vnitřní bezpečnosti totiž  navrhuje, aby vybraní žadatelé o vízum k žádosti museli přiložit seznam svých sociálních profilů za posledních pět let. 

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) tímto opatřením cílí na ty žadatele o vízum, kteří pro USA představují nejvýraznější bezpečnostní riziko. Je jich asi 65 tisíc ročně, uvádí ministerstvo. Nyní jsou nová pravidla v připomínkovém řízení, a pokud projdou, budou platit prozatím jen 180 dní.

Podle vlády nebude mít odmítnutí přiložení odkazů na sociální sítě automaticky za následek zamezení vstupu do USA, nicméně body k dobru to žadateli o vstup do země přidá jen těžko. Ministerstvo rovněž nebude po žadatelech požadovat hesla k uvedeným sociálním sítím.

Kromě údajů o používaných sítích jako je Facebook, Twitter či YouTube by podle nových pravidel museli rizikoví uchazeči o vstup do USA doložit i seznam států, které v posledních 15 letech navštívili, nutné by bylo i přiložení emailových adres a telefonních čísel, které používali v posledních pěti letech.

Ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly nicméně ještě v únoru navrhoval výrazně přísnější nařízení. Zvažoval, že vláda by u vybraných jedinců požadovala k sociálním sítím i hesla. „Pokud by nespolupracovali a hesla nám neposkytli, tak bychom je zkrátka nepustili přes hranice,“ uvedl tehdy Kelly. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1