Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chystá Soukup zpravodajský kanál? Rada schválila přejmenování jeho televize na Barrandov News

Chystá Soukup zpravodajský kanál? Rada schválila přejmenování jeho televize na Barrandov News

TV Barrandov by mohla zřídit vlastní zpravodajský kanál. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání posvětila její žádost o změnu názvu stanice Barrandov Family na Barrandov News. Podle vyjádření televize však ještě není jisté, jakým směrem se koncepce stanice bude ubírat. Na přejmenování upozornil server MediaGuru.cz

„Konceptů, co se týká budoucí podoby jednotlivých stanic, máme připravených více a tady tento je jeden z možných. Blíže to nechceme komentovat,“ sdělila mluvčí stanice Marie Opálková s tím, že Barrandov hledá mezery na trhu.

Rada nejednala o změně licenčních podmínek stanice. Případný zpravodajský či zpravodajsko-publicistický kanál, čemuž nasvědčuje název Barrandov News, by však zřejmě byl pod jejím výrazným drobnohledem. V současnosti totiž vede několik správních řízení kvůli publicistickým formátům moderovaných majitelem a generálním ředitelem Barrandova Jaromírem Soukupem.

Diskusní pořady lidé kritizují pro jejich nevyváženost, upřednostňování SPD Tomia Okamury, jejíž předseda v nich dostává výrazně větší prostor než jiní hosté, i kvůli zaujatosti samotného moderátora. To v minulosti uznala sama RRTV, která konstatovala, že Soukup nebyl v diskusi s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem kvalifikovaným oponentem a dramaturgií zvýhodnil současnou hlavu státu.

720p 360p
Na TV Barrandov je uvaleno 6 správních řízení, Okamura letos přišel už 13krát

„Pořad měl naopak potenciál ovlivnit rozhodování diváků/voličů ve prospěch Miloše Zemana, a to zejména z důvodu zjednodušené, zavádějící a emocionálně zabarvené prezentace otázky migrace a národních zájmů ve vztahu k prezidentským volbám, respektive k osobám jmenovaných kandidátů. Provozovatel se tak mohl dopustit porušení povinnosti, dle které má být v pořadu dbáno zásad objektivity a vyváženosti,“ konstatovala tehdy Rada.

Pokud zpravodajský kanál skutečně vznikne, měl by se podle informací MediaGuru podobat někdejší stanici Z1. Barrandov Family by tak prošla další změnou. Stanice se nejprve jmenovala Barrandov Muzika, poté se přejmenovala na Barrandov Family. Její obsah tvoří většinově původní tvorba televize Barrandov.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1