Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína přitvrzuje s cenzurou: Oddělení propagandy bude dohlížet na filmy, knihy i noviny

Čína přitvrzuje s cenzurou: Oddělení propagandy bude dohlížet na filmy, knihy i noviny

Čína ve středu zveřejnila plán, který výrazně posílí kontrolu vládnoucí komunistické strany nad filmy, literaturou a médii. Přímo na ně bude dohlížet oddělení propagandy Komunistické strany Číny, uvedla dnes agentura AP.

Součástí plánu je již dříve oznámené spojení největších čínských státních televizních a rozhlasových stanic, televize CCTV a rozhlasových platforem China Radio International (CRI) a China National Radio. Podle čínského stranického Lidového deníku bude cílem nové sloučené firmy šířit čínské poselství za hranice země. Hlavní náplní bude zveřejňování teorií, pokynů a politik komunistické strany. Nový gigant se má jmenovat Hlas Číny.

Vládní regulační úřad, který doposud dohlížel na tiskoviny, rozhlas, televizi a film, přestane existovat a jeho pravomoci a povinnosti převezme stranické oddělení propagandy. Pod ně budou spadat záležitosti týkající se celého filmového průmyslu, včetně dovozu a vývozu filmů.

Čínské filmy, televizní pořady a noviny jsou už teď komunistickou stranu silně cenzurovány, podle analytiků se po nynějších změnách ale kontrola dále prohloubí. Tenká přepážka oddělující komunistickou stranu od přímého dozoru nad filmy, knihami a médii nyní zmizí, konstatuje deník The New York Times.

Bývalý redaktor deníku China Youth Daily Li Ta-tung přirovnal změny k ovládnutí novin, literatury, filmů a dalších forem veřejného projevu nacisty v průběhu 30. let v Německu. „Je to v podstatě stejné jako v nacistickém Německu se systémem propagandy Josepha Goebbelse,“ řekl Li. „Je to další krok k naprostému potlačení svobody projevu, názorů a myšlenek v kultuře,“ dodal.

 

Pekingský bojovník za lidská práva Chu Ťia řekl, že Hlas Číny je „obrovskou zbraní v rukou diktátorského prezidenta Si Ťin-pchinga v jeho úsilí změnit názor světa na jeho autokratickou vládu“. „Si má po ústavní změně sebevědomí císaře a nyní chce vést boj proti hodnotám převládajícím ve zbytku světa. Použije svou autoritářskou moc, aby čínské lži zněly hezky,“ dodal.

Prezident Si Ťin-pching, který stojí rovněž v čele strany, v poslední době výrazně posiluje svou moc. Plenární zasedání čínského parlamentu tento měsíc schválilo změnu ústavy, z níž bude vyškrtnuta klauzule omezující výkon funkce prezidenta na deset let. To umožní Si Ťin-pchingovi setrvat ve funkci i po vypršení druhého funkčního období v roce 2023. Ústava dosud omezovala výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

 Parlament rovněž schválil změny struktury centrální vlády, které posilují kontrolu komunistické strany nad ekonomikou. Vznikl také nový vlivný protikorupční úřad, který by měl pomoci prezidentovi v tažení proti korupci, což stanovil za klíčový bod své vlády.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867