Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína přitvrzuje s cenzurou: Oddělení propagandy bude dohlížet na filmy, knihy i noviny

Čína přitvrzuje s cenzurou: Oddělení propagandy bude dohlížet na filmy, knihy i noviny

Čína ve středu zveřejnila plán, který výrazně posílí kontrolu vládnoucí komunistické strany nad filmy, literaturou a médii. Přímo na ně bude dohlížet oddělení propagandy Komunistické strany Číny, uvedla dnes agentura AP.

Součástí plánu je již dříve oznámené spojení největších čínských státních televizních a rozhlasových stanic, televize CCTV a rozhlasových platforem China Radio International (CRI) a China National Radio. Podle čínského stranického Lidového deníku bude cílem nové sloučené firmy šířit čínské poselství za hranice země. Hlavní náplní bude zveřejňování teorií, pokynů a politik komunistické strany. Nový gigant se má jmenovat Hlas Číny.

Vládní regulační úřad, který doposud dohlížel na tiskoviny, rozhlas, televizi a film, přestane existovat a jeho pravomoci a povinnosti převezme stranické oddělení propagandy. Pod ně budou spadat záležitosti týkající se celého filmového průmyslu, včetně dovozu a vývozu filmů.

Čínské filmy, televizní pořady a noviny jsou už teď komunistickou stranu silně cenzurovány, podle analytiků se po nynějších změnách ale kontrola dále prohloubí. Tenká přepážka oddělující komunistickou stranu od přímého dozoru nad filmy, knihami a médii nyní zmizí, konstatuje deník The New York Times.

Bývalý redaktor deníku China Youth Daily Li Ta-tung přirovnal změny k ovládnutí novin, literatury, filmů a dalších forem veřejného projevu nacisty v průběhu 30. let v Německu. „Je to v podstatě stejné jako v nacistickém Německu se systémem propagandy Josepha Goebbelse,“ řekl Li. „Je to další krok k naprostému potlačení svobody projevu, názorů a myšlenek v kultuře,“ dodal.

 

Pekingský bojovník za lidská práva Chu Ťia řekl, že Hlas Číny je „obrovskou zbraní v rukou diktátorského prezidenta Si Ťin-pchinga v jeho úsilí změnit názor světa na jeho autokratickou vládu“. „Si má po ústavní změně sebevědomí císaře a nyní chce vést boj proti hodnotám převládajícím ve zbytku světa. Použije svou autoritářskou moc, aby čínské lži zněly hezky,“ dodal.

Prezident Si Ťin-pching, který stojí rovněž v čele strany, v poslední době výrazně posiluje svou moc. Plenární zasedání čínského parlamentu tento měsíc schválilo změnu ústavy, z níž bude vyškrtnuta klauzule omezující výkon funkce prezidenta na deset let. To umožní Si Ťin-pchingovi setrvat ve funkci i po vypršení druhého funkčního období v roce 2023. Ústava dosud omezovala výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

 Parlament rovněž schválil změny struktury centrální vlády, které posilují kontrolu komunistické strany nad ekonomikou. Vznikl také nový vlivný protikorupční úřad, který by měl pomoci prezidentovi v tažení proti korupci, což stanovil za klíčový bod své vlády.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1