Články odjinud

Čína v oficiálním deníku vítala návrat cenzurovaného Googlu. Pak příspěvek sama zcenzurovala

Čína v oficiálním deníku vítala návrat cenzurovaného Googlu. Pak příspěvek sama zcenzurovala

Čínský státní deník People's Daily – oficiální list komunistické strany – ve svém pondělním příspěvku přivítal snahu technologického gigantu Google obnovit přítomnost v Číně. Tedy za předpokladu, že firma bude dodržovat místní zákony, dodal deník. To v praxi znamená, že se podvolí určité míře cenzury a bude ji sama aktivně aplikovat. Příspěvek byl příznačně pouhý den poté z webu novin odstraněn, všímá si magazín Newsweek.

Článek v internetové verzi čínského komunistického deníku byl zveřejněn poté, co asi před týdnem vyšlo najevo, že americká společnost připravuje speciální, cenzurovanou verzi svého internetového vyhledávače upravenou pro čínský trh. Tato verze by měla znemožnit snadný přístup na vybrané internetové stránky a zakázat hledání témat souvisejících s lidskými právy, demokracií a náboženstvím.

Čína prostřednictvím svého státního deníku uvedla, že „Google je vítán zpět v zemi za předpokladu, že bude dodržovat místní zákony“. Očištěno o formality to znamená: pokud budete cenzurovat, jak chceme, můžete si hrát na našem písečku.

Rozhodnutí Googlu Čínu před osmi lety opustit byla podle deníku „hrozná chyba“ a firma kvůli ní „nemohla být součástí zlatých časů rozvoje internetu v zemi“. „Dnes je Čína otevřenější, než dříve. A v budoucnu bude ještě více otevřená,“ tvrdil příspěvek. Ten byl nicméně v úterý bez udání důvodu smazán.

Google razantně omezil svou přítomnost v Číně v roce 2010 poté, co se proti firmě vystupňovaly hackerské útoky vedené právě z Číny. Společnost nicméně argumentovala, že odchází proto, že se již nehodlá podřizovat tvrdým pravidlům místní cenzury.

„Rozhodli jsme se, že již dále nejsme ochotní cenzurovat výsledky vyhledávání na Google.cn,“ psala společnost před osmi lety. „Během několika týdnů budeme s čínskou vládou jednat o tom, zda může v tamním právním prostředí fungovat necenzurovaný vyhledávač. Uvědomujeme si přitom, že tato jednání mohou vyústit v zastavení služby vyhledávače Google.cn.“

Co se za posledních osm let změnilo? Přesto, že se Čína z pohledu byznysu skutečně stala otevřenější zemí, tak optikou míry cenzury se zlepšilo jen málo. Think-tank Freedom House, který míru cenzury na světě monitoruje, zařadil Čínu již třetím rokem v řadě na místo nejnesvobodnější země. Za možným návratem Googlu tak nejspíše stojí především vypočítavost a snaha o přístup na velký, perspektivní trh. 

Firma Google do Číny vstoupila v roce 2006, kdy její tržní hodnota dosahovala asi 100 miliard dolarů. V době odchodu o čtyři roky později si trh firmu cenil na dvojnásobek, současná tržní kapitalizace firmy je na úrovni 950 miliard dolarů.

Google působí i v České republice, kde měl loni tržby šest miliard, na daních však firma odvedla jen 8,2 milionu korun. Pro srovnání, konkurenční Seznam při obratu čtyř miliard korun odvedl na daních necelou čtvrt miliardu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud