Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína v oficiálním deníku vítala návrat cenzurovaného Googlu. Pak příspěvek sama zcenzurovala

Čína v oficiálním deníku vítala návrat cenzurovaného Googlu. Pak příspěvek sama zcenzurovala

Čínský státní deník People's Daily – oficiální list komunistické strany – ve svém pondělním příspěvku přivítal snahu technologického gigantu Google obnovit přítomnost v Číně. Tedy za předpokladu, že firma bude dodržovat místní zákony, dodal deník. To v praxi znamená, že se podvolí určité míře cenzury a bude ji sama aktivně aplikovat. Příspěvek byl příznačně pouhý den poté z webu novin odstraněn, všímá si magazín Newsweek.

Článek v internetové verzi čínského komunistického deníku byl zveřejněn poté, co asi před týdnem vyšlo najevo, že americká společnost připravuje speciální, cenzurovanou verzi svého internetového vyhledávače upravenou pro čínský trh. Tato verze by měla znemožnit snadný přístup na vybrané internetové stránky a zakázat hledání témat souvisejících s lidskými právy, demokracií a náboženstvím.

Čína prostřednictvím svého státního deníku uvedla, že „Google je vítán zpět v zemi za předpokladu, že bude dodržovat místní zákony“. Očištěno o formality to znamená: pokud budete cenzurovat, jak chceme, můžete si hrát na našem písečku.

Rozhodnutí Googlu Čínu před osmi lety opustit byla podle deníku „hrozná chyba“ a firma kvůli ní „nemohla být součástí zlatých časů rozvoje internetu v zemi“. „Dnes je Čína otevřenější, než dříve. A v budoucnu bude ještě více otevřená,“ tvrdil příspěvek. Ten byl nicméně v úterý bez udání důvodu smazán.

Google razantně omezil svou přítomnost v Číně v roce 2010 poté, co se proti firmě vystupňovaly hackerské útoky vedené právě z Číny. Společnost nicméně argumentovala, že odchází proto, že se již nehodlá podřizovat tvrdým pravidlům místní cenzury.

„Rozhodli jsme se, že již dále nejsme ochotní cenzurovat výsledky vyhledávání na Google.cn,“ psala společnost před osmi lety. „Během několika týdnů budeme s čínskou vládou jednat o tom, zda může v tamním právním prostředí fungovat necenzurovaný vyhledávač. Uvědomujeme si přitom, že tato jednání mohou vyústit v zastavení služby vyhledávače Google.cn.“

Co se za posledních osm let změnilo? Přesto, že se Čína z pohledu byznysu skutečně stala otevřenější zemí, tak optikou míry cenzury se zlepšilo jen málo. Think-tank Freedom House, který míru cenzury na světě monitoruje, zařadil Čínu již třetím rokem v řadě na místo nejnesvobodnější země. Za možným návratem Googlu tak nejspíše stojí především vypočítavost a snaha o přístup na velký, perspektivní trh. 

Firma Google do Číny vstoupila v roce 2006, kdy její tržní hodnota dosahovala asi 100 miliard dolarů. V době odchodu o čtyři roky později si trh firmu cenil na dvojnásobek, současná tržní kapitalizace firmy je na úrovni 950 miliard dolarů.

Google působí i v České republice, kde měl loni tržby šest miliard, na daních však firma odvedla jen 8,2 milionu korun. Pro srovnání, konkurenční Seznam při obratu čtyř miliard korun odvedl na daních necelou čtvrt miliardu.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1