Čínská televize cenzurovala Eurovizi, vadila jí homosexuální tématika. Nesmí vysílat finále | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská televize cenzurovala Eurovizi, vadila jí homosexuální tématika. Nesmí vysílat finále

Čínská televize cenzurovala Eurovizi, vadila jí homosexuální tématika. Nesmí vysílat finále

Evropská vysílací unie (EBU) zakázala jednomu z nejpopulárnějších čínských televizních kanálů vysílat mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Televize totiž při přenosu prvního semifinále soutěže cenzurovala některá vystoupení, mimo jiné kvůli homosexuální tématice. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Čínská televize Mango se ocitla pod palbou kritiky na sociálních sítích, protože při vysílání letošního prvního semifinále Eurovize rozmazala záběry na duhovou vlajku, která je univerzálním symbolem užívaným homosexuály.

Televize také vystřihla vystoupení irského zpěváka Ryana O'Shaughnessyho, které zahrnovalo mužskou taneční dvojici umělecky vyjadřující homosexuální partnerský vztah. Podle BBC čínská televize Mango rovněž vyřadila z vysílání vystoupení albánského zpěváka Eugenta Bushpepy, u něhož zase čínským cenzorům vadilo jeho tetování. Evropská vysílací unie (EBU), která je organizátorem soutěže, uvedla, že podporuje rozmanitost názorů a zásahy čínské cenzury jsou v rozporu s jejími hodnotami.

„S lítostí proto oznamujeme, že jsme se rozhodli s okamžitou platností ukončit spolupráci s touto televizí (Mango) a že tato televize nebude mít dovoleno přenášet druhé semifinále ani velké finále soutěže,“ sdělila Evropská vysílací unie v prohlášení. Druhé semifinále se konalo ve čtvrtek večer.

Irský zpěvák O'Shaughnessy rozhodnutí Evropské vysílací unie přivítal. „Od začátku zdůrazňujeme, že láska je láska - ať už se jedná o dva chlapce, o dvě dívky nebo o chlapce a dívku. Domnívám se, že to je důležité rozhodnutí,“ řekl zpěvák, který postoupil do sobotního finále konaného v portugalské metropoli Lisabonu s písní o konci vztahu.

Ve finále bude mít svého zástupce i Česká republika. Mezi evropskou elitu se probojoval český zpěvák Mikolas Josef, který v semifinále uspěl s vlastní písní Lie To Me. Celkem se v závěrečném klání střetnou zástupci 26 zemí. Vítěze volí televizní diváci v kombinaci s odbornými porotci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.