ČT odvysílala nekritický dokument o sovětském funkcionáři. Musí zjednat nápravu, rozhodla RRTV | info.cz

Články odjinud

ČT odvysílala nekritický dokument o sovětském funkcionáři. Musí zjednat nápravu, rozhodla RRTV

Česká televize na konci loňského roku odvysílala nekritický dokument o Stalinovu šéfovi lidového komisariátu vnitra (NKVD) a strůjci katyňského masakru Lavrentiji Berijovi. A nyní musí své pochybení - odvysílání tendenčního a propagandistického snímku -  napravit, rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Přestože RRTV neuvedla konkrétní způsob, míč je nyní na straně České televize. Přejde výtku mlčením, nebo odvysílání seriálu placeného ruským ministerstvem kultury vyváží?

„Pokud by vedení České televize chtělo zjednat skutečnou nápravu, mělo by v první řadě zveřejnit okolnosti, za jakých byl seriál Zapomenutí vůdcové zakoupen od ruských distributorů a také kdo o výběru a uvedení seriálu na ČT 2 rozhodl,“ navrhuje například rusista Jan Machonin pro Revue Babylon.

Jak Machonin, tak RRTV se totiž ohrazují proti tomu, jak dokument o muži s krví mnoha nevinných lidí na rukou vyzněl. 

„Oba pořady vyzdvihují Berijovy ´manažerské´ úspěchy i charakter, v jejichž světle dochází k bagatelizaci zejména jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během tzv. Velkého teroru či jeho role iniciátora deportací kavkazských národů,“ konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ta dala televizi sedm dní na nápravu. Aby celá záležitost nespadla pod koberec s tím, že škoda již byla napáchána a odvysílání zpět vzít nelze Machonin navrhuje opatření, která by mohla Česká televize přijmout.

„Televize by měla uvést na pravou míru lživá a zavádějící tvrzení, která zazněla v jednotlivých dílech seriálu Zapomenutí vůdcové, a rovněž poukázat na to, která fakta v něm byla záměrně zamlčena. Vhodnou formou by mohla být například diskuse odvysílaná v hlavním vysílacím čase, v níž by odborníci na sovětské dějiny posoudili hodnověrnost odvysílaného seriálu,“ uvádí Machonin.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud