Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČT odvysílala nekritický dokument o sovětském funkcionáři. Musí zjednat nápravu, rozhodla RRTV

ČT odvysílala nekritický dokument o sovětském funkcionáři. Musí zjednat nápravu, rozhodla RRTV

Česká televize na konci loňského roku odvysílala nekritický dokument o Stalinovu šéfovi lidového komisariátu vnitra (NKVD) a strůjci katyňského masakru Lavrentiji Berijovi. A nyní musí své pochybení - odvysílání tendenčního a propagandistického snímku -  napravit, rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Přestože RRTV neuvedla konkrétní způsob, míč je nyní na straně České televize. Přejde výtku mlčením, nebo odvysílání seriálu placeného ruským ministerstvem kultury vyváží?

„Pokud by vedení České televize chtělo zjednat skutečnou nápravu, mělo by v první řadě zveřejnit okolnosti, za jakých byl seriál Zapomenutí vůdcové zakoupen od ruských distributorů a také kdo o výběru a uvedení seriálu na ČT 2 rozhodl,“ navrhuje například rusista Jan Machonin pro Revue Babylon.

Jak Machonin, tak RRTV se totiž ohrazují proti tomu, jak dokument o muži s krví mnoha nevinných lidí na rukou vyzněl. 

„Oba pořady vyzdvihují Berijovy ´manažerské´ úspěchy i charakter, v jejichž světle dochází k bagatelizaci zejména jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během tzv. Velkého teroru či jeho role iniciátora deportací kavkazských národů,“ konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ta dala televizi sedm dní na nápravu. Aby celá záležitost nespadla pod koberec s tím, že škoda již byla napáchána a odvysílání zpět vzít nelze Machonin navrhuje opatření, která by mohla Česká televize přijmout.

„Televize by měla uvést na pravou míru lživá a zavádějící tvrzení, která zazněla v jednotlivých dílech seriálu Zapomenutí vůdcové, a rovněž poukázat na to, která fakta v něm byla záměrně zamlčena. Vhodnou formou by mohla být například diskuse odvysílaná v hlavním vysílacím čase, v níž by odborníci na sovětské dějiny posoudili hodnověrnost odvysílaného seriálu,“ uvádí Machonin.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744