Články odjinud

Další přešlap Soukupa? Dlouholetý šéf republikánů Sládek ho chce žalovat za "zvěrstva" v programu

Další přešlap Soukupa? Dlouholetý šéf republikánů Sládek ho chce žalovat za "zvěrstva" v programu

Dlouholetý šéf republikánů Miroslav Sládek se hrozí žalobou na mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Vadí mu, že ve svém pořadu na TV Barrandov prohlásil, že strana měla v programu „různá zvěrstva". Sládek po generálním ředitele žádá veřejnou omluvu, a to hned třikrát, jinak je prý připravený podat žalobu. Informaci přinesl server Lidovky.cz. Soukup už vzkázal, že se omlouvat neplánuje.

Majitel a ředitel TV Barrandov se o Sládkově straně nelichotivě zmínil v pořadu Duel Jaromíra Soukupa ze 3. května. Toho se účastnili předsedové ČSSD a SPD Jan Hamáček a Tomio Okamura. Soukup v něm pronesl: „Srovnávat SPD – a teď já nejsem advokátem nikoho -, se Sládkem, který v programu měl přímo různá zvěrstva, to mi přijde, že to trochu pokulhává,“ reagoval Soukup na Hamáčka. Ten se předtím snažil vysvětlit, proč sociální demokraté nechtějí spolupracovat SPD a připodobnil Okamurovo hnutí právě k republikánům v 90. letech. 

Sládek po něm teď požaduje zveřejnění omluvy v následujícím znění: „Omlouvám se za svoje výroky o zvěrstvech v programu doktora Miroslava Sládka a jeho Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa. Tento můj výrok byl nešťastný a vycházel z neznalosti programu a činnosti jmenovaného. Dále se omlouvám za výrok, že politický program vytvořený doktorem Miroslavem Sládkem není možné srovnávat s programem SPD Tomia Okamury a to z toho důvodu, že tyto programy jsou totožné s nepatrnými textovými změnami a vzhledem k tomu, že program SPR-RSČ, respektive doktora Miroslava Sládka byl vytvořen především v letech 1990 až 1992 je jasné, kdo je originál a kdo jen opisoval způsobem nevhodným a tedy trestuhodným již na prvním stupni základní školy.“

Sládek chce. aby zazněla ve třech po sobě jdoucích pořadech a Soukup vedle ní také odpověděl na doplňující dotazy, mimo jiné to, jaká konkrétní zvěrstva měl na mysli. Pokud tak neučiní do sedmi dnů, podá na něj Sládek žalobu.

Soukup už se nechal slyšet, že nic takového veřejně neřekne. K případné žalobě se prý vyjádří, až ji bude mít na stole.

Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka (SPR – RSČ) je vnímána jako populistická, krajně pravicová strana. Miroslav Sládek se v minulosti několikrát ostře vyjadřoval na adresu menšin žijících v Česku, například Romů.