Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro důvěryhodnost novinářů. Respektované finanční weby údajně za úplatu ovlivňovaly ceny akcií

Další rána pro důvěryhodnost novinářů. Respektované finanční weby údajně za úplatu ovlivňovaly ceny akcií

Důvěryhodnost některých finančních zpravodajských portálů, které mnozí investoři považují za zdroj informací pro svoje akciové obchody, je otřesena. Americká komise pro cenné papíry (SEC) oznámila, že vyšetřuje 27 subjektů, mezi něž patří některá média i PR agentury, že za úplatu publikovaly stovky článků, které měly ovlivnit ceny akcií biotechnologických firem. Mezi vyšetřované patří podle mediálního portálu Poynter i média jako Forbes, Yahoo Finance, TheStreet či Seeking Alpha.

SEC je viní, že publikovaly články, které se tvářily jako nezávislé analýzy, ale opak byl pravdou. Jejich cílem bylo zvýšit cenu akcií vybraných firem. Někteří z těch, kteří byli obviněni z manipulací, přistoupili na mimosoudní dohodu, přičemž pokutu zaplatili až tři miliony dolarů.

Komise pro cenné papíry přímo nejmenuje jednotlivá média a ani novináře, kteří měli peníze od PR agentur inkasovat. Otazník tak visí nad způsobem, jak se finanční „fake news“ na jednotlivé portály dostaly. Pokud to byla placená reklama, byla tak skutečně označena? Je také možné, že šlo o názorové komentáře, které editoři využili jako nepříliš čtenou náplň webu. V úvahu připadá i možnost, že šlo o práci novinářů na volné noze, kteří s jednotlivými médii spolupracují.

Zástupci jednotlivých médií nechtějí současné vyšetřování komentovat. Mluvči Yahoo Finance tvrdí, že veškerý obsah, který se objevuje na webových stránkách pochází od prověřené skupiny novinářů či od agentur Reuters a Bloomberg. Placené články jsou pak jasně označeny, že by je čtenáře neměli zaměnit za běžný obsah.

SEC ovšem uvádí, že PR agentury najímaly novináře, kteří závadný obsah byli na web schopni umístit. „Byly to články o společnostech, které se tvářily nezávisle, ale ve skutečnosti byly jen placenou inzercí. Více než 250 článků obsahovalo falešné informace o společnostech, od nichž ovšem novináři peníze neinkasovali,“ uvedla komise. Ta nyní prochází s jednotlivými weby jejich inzertní systémy a hledá stopy, kdo články napsal a především zadal.

Jedním z podezřelých médií je i portál Seeking Alpha, který má poměrně značný vliv a také vysoký počet předplatitelů. Portál v roce 2012 přijal některá opatření, kdy odhalil identitu jednotlivých autorů a nutil je doložit, že za články neinkasují nic od zainteresovaných stran. O rok později ovšem vedení několik žurnalistů vyhodilo s tím, že brali peníze za falešně pozitivní zprávy a o některých firmách. Seeking Alpha pak pravidla ještě přitvrdila, ale otázka je, zda to stačilo.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744