Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro Fox News. Stanici žalují vlastní moderátoři kvůli rasové diskriminaci

Další rána pro Fox News. Stanici žalují vlastní moderátoři kvůli rasové diskriminaci

Televizní stanice Fox News se ještě nestačila otřepat z předchozího skandálu a v pomyslném boxerském ringu nyní schytává další hák. Poté, co musela nedávno stáhnout svou moderátorskou superstar Billa O´Reillyho kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, přichází další rána. Vlastní zaměstnanci stanici žalují kvůli rasové diskriminaci. 

Televizi během března kvůli rasové diskriminaci zažalovaly dvě pracovnice účetního oddělení. Nyní se k nim přidalo dalších jedenáct současných či bývalých zaměstnanců televize, kteří nyní skrze žalobu vynáší na světlo poměry v televizi. O ponižování, které museli denodenně zažívat, protože se narodili s jinou než bílou barvou pleti. O pocitech méněcennosti, které jim byly vnucovány od nadřízených. A o tom, že když se obrátili na šéfy stanice, bylo jedinou reakcí trapné ticho.

Mezi žalujícími přitom nejsou žádné „malé šarže". Jedním z těch, kdo televizi kvůli rasové diskriminaci žalují, je například i Kelly Wright, afroamerický reportér a moderátor a laureát dvou cen Emmy (televizní obdoba filmových Oscarů).

Wright tvrdí, že byl svými nadřízenými neustále odsouván na vedlejší kolej, byl prý žádán, aby plnil roli Jima Crowa – černošské karikatury z doby rasové segregace. Reportér a moderátor dodává, že během jedné epizody byl donucen vzdát se svého tématu, protože to by afroameričany představovalo v příliš pozitivním světle, uvádí server CNN.

Během dubna se televize Fox News musela zbavit své hlavní hvězdy Billa O´Reillyho, který sexuálně obtěžoval své kolegyně. Jeho zaměstnavatel tehdy musel zaplatit 13 milionů dolarů, aby spory urovnal a žaloby zametl pod koberec. Loni v létě zase musel odstoupit šéf stanice Roger Ailes, kterého ze sexuálního obtěžování obvinilo rovnou 20 žen včetně jedné z hlavních moderátorek Foxu Gretchen Carlsonové. “

„Když přijde na rasovou diskriminaci, společnost 21st Century Fox se chová jako 18th Century Fox,“ říkají k jednání majitele televize právníci žalující strany Douglas H. Wigdor a Jeanne M. Christensenová. „Opravdu doufáme, že se díky této žalobě firma probudí ze svého poblouznění a přijme vhodný a smířlivý přístup jk napravení své chyby z minulosti,“ dodali právníci ve svém prohlášení.

Vlastníkem televizní stanice je 20th Century Fox, která spadá do impéria News Corporation miliardáře Ruperta Murdocha. Tam patří stovky dalších médií v čele s deníky Times, Sun, Wall Street Journal či New York Post.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744