Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Debata europoslanců ke svobodě médií v Česku skončila fiaskem, téměř nikdo nepřišel

Debata europoslanců ke svobodě médií v Česku skončila fiaskem, téměř nikdo nepřišel

Debata europoslanců ke svobodě médií v Česku se uskutečnila před téměř prázdným sálem Evropského parlamentu. Z téměř 800 europoslanců se jí zúčastnila zhruba dvacítka unijních zákonodárců, z nichž navíc drtivá většina byli Češi. Na začátku promluvila eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, podle níž může EU zasáhnout jen v případě, že by došlo k porušení unijní legislativy, což se nestalo.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v úvodu diskuse připomněla omezené pravomoci Evropské komise v otázce svobody a plurality médií. Upozornila, že komise se může do věci vložit jen když je ohrožena unijní legislativa. To se v nynějším případě podle švédské komisařky neděje. Jménem parlamentních frakcí následně vystoupili čeští europoslanci, kteří většinově zdůrazňovali, že Česko nemá v otázce médií systémovou potíž, ale selhal jeden konkrétní politik a podnikatel.

Během zhruba hodinové diskuse byl jednací sál z velké části prázdný a debatu sledovalo jen několik desítek z více než 750 europoslanců.

Problematika se na program dnešní bruselské schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu. Babiš, který stojí v čele hnutí ANO, obvinění odmítá; podle jeho názoru by evropské instituce neměly zasahovat do vnitřních věcí ČR.

Místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO) dnes prohlásil, že Babišův postup byl nepřijatelný. „Veřejně jsem to odsoudil a vyzval jej, aby vysvětlil, co přesně se stalo,“ upozornil s tím, že Babiš už není členem vlády. „Česká republika má funkční demokratické instituce, jejichž schopnost vypořádat se s takovýmito problémy není omezována,“ řekl Telička.

Luďek Niedermayer (za TOP 09), který vystoupil jménem evropských lidovců z EPP, upozornil, že důvodem dnešního jednání je chování „několika málo jednotlivců“ a selhání několika jiných lidí v ČR. „Čtvrt století mladá demokracie a právní stát narazily na brutální sílu, se kterou někteří vrcholní politici prosazují své politické a ekonomické zájmy,“ míní Niedermayer. Připomněl význam veřejnoprávních médií a jejich ochrany.

Babiš ještě v průběhu diskuse reagoval na twitteru poznámkou, že „chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce.“

Lidovecká europoslankyně, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová z Německa, kterou Babiš za její postoj k němu trvale kritizuje, míní, že dnešní debata je výjimečná. „Tohle není o České republice nebo o lidech v Česku. Tohle je o velmi unikátním systému,“ poznamenala a připomněla, že její výbor se konfliktem zájmů v ČR zabývá už od roku 2014. „Jde o konflikt zájmů, který EU nemůže ignorovat,“ zdůraznila s tím, že Babišovy firmy získaly z evropských peněz přes 5,1 miliardy korun.

Podle Pavla Poce (ČSSD) je třeba jasně říci, že v ČR nedochází k systematickému zneužívání médií vládou nebo jinou státní mocí prostřednictvím zákona nebo mediálních rad. „Jeden konkrétní politik - a bohužel zároveň místopředseda vlády - neodolal pokušení použít své impérium k posílení vlastní moci,“ poznamenal Poc. Připomněl usnesení české Sněmovny z května, že Babiš ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci soupeřů.

Jan Zahradil (ODS) z frakce ECR poznamenal, že projednávání dnešního bodu je zbytečné a svoboda médií v ČR nijak ohrožena není. Na mediálním trhu existuje konkurence, nikdo nemá mediální monopol, neexistuje cenzura, novináře nikdo neohrožuje, funguje mediální legislativa, řekl. Poznamenal, že „špinavé prádlo se má prát doma“, a připomněl, že negativní jevy podobné Babišovu případu se vyskytují také v dalších evropských zemích. Podle Zahradilova názoru je dnešní debata především vyřizováním účtů mezi frakcemi evropských lidovců a evropských liberálů.

Litevský exprezident Rolandas Paksas z euroskeptické frakce EFDD dnešní diskusi označil za provokaci, založenou jen na jedné kauze. „V zásadě se vměšujeme do domácí politiky suverénního státu,“ řekl.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867