Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně | info.cz

Články odjinud

Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně

Británie se zařadila mezi další země, které se chystají zasadit tvrdý úder technologickým gigantům, jakými jsou Google či Facebook. Vyplývá to z poslanecké zprávy, o niž informují britská média. Zákonodárci se zabývali tím, jak sociální média ovlivňují politiku. Na základě výslechů, očitých svědectví a písemných důkazů dospěli k jednoznačnému závěru, že Google a Facebook představují jednoznačnou hrozbu pro demokracii a musí být tvrdě regulovány. Experti se přitom shodují, že zpráva britských poslanců může tyto společnosti skutečně tvrdě zasáhnout.

Jeden z členů výboru – konzervativní poslanec Damian Collins – pro deník Guardian uvedl, že původně vůbec neměl tušení, o jak závažný problém jde. „Nikdy se nám nestalo, že bychom si řekli, že situace není tak hrozná, jak jsme se obávali,“ uvedl. Podle něj přitom nejde jen o shromažďování osobních dat, ale také o zapojení Ruska, práci hackerů v Nigérii, korupci v Karibiku či zapojení zakladatele Wikileaks Juliana Assange do očerňování Hillary Clintonové.

Poslanci upozorňují, že Google a Facebook nezodpovědně mění chování lidí. S tím samozřejmě nesouhlasí lidé, kteří stojí za kampaní, jež přesvědčila voliče, aby hlasovali v referendu pro Brexit. Její šéf Dominic Cummings dokonce zprávu poslanců pustil do médií ještě před jejím dnešním uveřejněním a poslance nazval „šarlatány“. Existuje totiž podezření hraničící s jistotou, že referendum o Brexitu bylo technologickými giganty hrubě zmanipulováno.

Navzdory Cummingsově kritice britští zákonodárci navrhují sérii opatření, které má Google a Facebook tvrdě zasáhnout. Veškerá politická reklama nově bude muset obsahovat informaci, kdo ji platil a volební komise bude moci přidělit mnohem větší pokuty, než je současných 20 000 liber. Technologičtí giganti vůbec poprvé mají nést zodpovědnost za obsah, který se na jejích stránkách nachází. Regulátoři mají mít rovněž přístup k algoritmům technologických firem a budou moci regulovat dopad a dosah jejich reklamy.

Část poslanců rovněž navrhuje speciální daň právě pro Facebook a Google, který by měla státu zaplatit výdaje za boj s fake news. Vzhledem k obrovským tržbám jmenovaných firem by se mělo jednat o významnou částku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud