Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně

Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně

Británie se zařadila mezi další země, které se chystají zasadit tvrdý úder technologickým gigantům, jakými jsou Google či Facebook. Vyplývá to z poslanecké zprávy, o niž informují britská média. Zákonodárci se zabývali tím, jak sociální média ovlivňují politiku. Na základě výslechů, očitých svědectví a písemných důkazů dospěli k jednoznačnému závěru, že Google a Facebook představují jednoznačnou hrozbu pro demokracii a musí být tvrdě regulovány. Experti se přitom shodují, že zpráva britských poslanců může tyto společnosti skutečně tvrdě zasáhnout.

Jeden z členů výboru – konzervativní poslanec Damian Collins – pro deník Guardian uvedl, že původně vůbec neměl tušení, o jak závažný problém jde. „Nikdy se nám nestalo, že bychom si řekli, že situace není tak hrozná, jak jsme se obávali,“ uvedl. Podle něj přitom nejde jen o shromažďování osobních dat, ale také o zapojení Ruska, práci hackerů v Nigérii, korupci v Karibiku či zapojení zakladatele Wikileaks Juliana Assange do očerňování Hillary Clintonové.

Poslanci upozorňují, že Google a Facebook nezodpovědně mění chování lidí. S tím samozřejmě nesouhlasí lidé, kteří stojí za kampaní, jež přesvědčila voliče, aby hlasovali v referendu pro Brexit. Její šéf Dominic Cummings dokonce zprávu poslanců pustil do médií ještě před jejím dnešním uveřejněním a poslance nazval „šarlatány“. Existuje totiž podezření hraničící s jistotou, že referendum o Brexitu bylo technologickými giganty hrubě zmanipulováno.

Navzdory Cummingsově kritice britští zákonodárci navrhují sérii opatření, které má Google a Facebook tvrdě zasáhnout. Veškerá politická reklama nově bude muset obsahovat informaci, kdo ji platil a volební komise bude moci přidělit mnohem větší pokuty, než je současných 20 000 liber. Technologičtí giganti vůbec poprvé mají nést zodpovědnost za obsah, který se na jejích stránkách nachází. Regulátoři mají mít rovněž přístup k algoritmům technologických firem a budou moci regulovat dopad a dosah jejich reklamy.

Část poslanců rovněž navrhuje speciální daň právě pro Facebook a Google, který by měla státu zaplatit výdaje za boj s fake news. Vzhledem k obrovským tržbám jmenovaných firem by se mělo jednat o významnou částku. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1