Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně

Demokracie je kvůli Facebooku a Googlu v ohrožení, zjistili britští poslanci. Chystají obří daně

Británie se zařadila mezi další země, které se chystají zasadit tvrdý úder technologickým gigantům, jakými jsou Google či Facebook. Vyplývá to z poslanecké zprávy, o niž informují britská média. Zákonodárci se zabývali tím, jak sociální média ovlivňují politiku. Na základě výslechů, očitých svědectví a písemných důkazů dospěli k jednoznačnému závěru, že Google a Facebook představují jednoznačnou hrozbu pro demokracii a musí být tvrdě regulovány. Experti se přitom shodují, že zpráva britských poslanců může tyto společnosti skutečně tvrdě zasáhnout.

Jeden z členů výboru – konzervativní poslanec Damian Collins – pro deník Guardian uvedl, že původně vůbec neměl tušení, o jak závažný problém jde. „Nikdy se nám nestalo, že bychom si řekli, že situace není tak hrozná, jak jsme se obávali,“ uvedl. Podle něj přitom nejde jen o shromažďování osobních dat, ale také o zapojení Ruska, práci hackerů v Nigérii, korupci v Karibiku či zapojení zakladatele Wikileaks Juliana Assange do očerňování Hillary Clintonové.

Poslanci upozorňují, že Google a Facebook nezodpovědně mění chování lidí. S tím samozřejmě nesouhlasí lidé, kteří stojí za kampaní, jež přesvědčila voliče, aby hlasovali v referendu pro Brexit. Její šéf Dominic Cummings dokonce zprávu poslanců pustil do médií ještě před jejím dnešním uveřejněním a poslance nazval „šarlatány“. Existuje totiž podezření hraničící s jistotou, že referendum o Brexitu bylo technologickými giganty hrubě zmanipulováno.

Navzdory Cummingsově kritice britští zákonodárci navrhují sérii opatření, které má Google a Facebook tvrdě zasáhnout. Veškerá politická reklama nově bude muset obsahovat informaci, kdo ji platil a volební komise bude moci přidělit mnohem větší pokuty, než je současných 20 000 liber. Technologičtí giganti vůbec poprvé mají nést zodpovědnost za obsah, který se na jejích stránkách nachází. Regulátoři mají mít rovněž přístup k algoritmům technologických firem a budou moci regulovat dopad a dosah jejich reklamy.

Část poslanců rovněž navrhuje speciální daň právě pro Facebook a Google, který by měla státu zaplatit výdaje za boj s fake news. Vzhledem k obrovským tržbám jmenovaných firem by se mělo jednat o významnou částku. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.