Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deník Blesk zůstává s přehledem nejčtenější, ostatním uniká o statisíce čtenářů

Deník Blesk zůstává s přehledem nejčtenější, ostatním uniká o statisíce čtenářů
 

Nejčtenějším deníkem byl v letošním prvním a druhém čtvrtletí opět Blesk s 926.000 čtenáři. Proti předchozímu období, tedy prvnímu čtvrtletí a čtvrtému čtvrtletí 2017, ztratil 33.000 čtenářů. Následuje MF Dnes s 569.000 čtenáři na vydání, což představuje pokles o 3000. Třetí je Právo s 253.000 čtenáři. Vyplývá to z výzkumu media Projekt.

Na dalších místech mezi celostátními deníky skončily Sport (240.000), Lidové noviny (223.000), Aha! (195.000) a Hospodářské noviny (182.000). Mezi regionálními deníky byly zveřejněny údaje pouze za Deník, který měl v souhrnu 521.000 čtenářů. Mezi bezplatnými deníky mělo nejvíce čtenářů Metro (425.000), následované E15 (85.000 čtenářů na vydání).

Počet čtenářů se zvýšil nebo zůstal stejný u poloviny sledovaných celostátních deníků. Nejvíce narost počet čtenářů na vydání u Hospodářských novin o více než desetinu, u Lidových novin ( 4,7 procenta) a Práva (4,5 procenta).

Celková čtenost všech tiskových titulů na vydání dosáhla v prvním pololetí 2018 téměř 76 procent populace ve věku 12 až 79 let. Čtenost deníků a jejich příloh je více než 49 procent. Čtenost časopisů na vydání pak dosáhla téměř 66 procent.

Nejvíce vzrostla v porovnání s daty za předchozí období čtenost v žánrových skupinách časopisů o bydlení a bytové kultuře (o 13 procent), časopisů o vědě, technice, zajímavostech a cestování (osm procent). O pět procent vzrostl počet čtenářů u skupin lifestylových časopisů pro ženy a zpravodajských týdeníků.

Ze sledovaných příloh deníků vykázal nejvyšší počet čtenářů Blesk magazín TV s 1,214.000 čtenářů na vydání, což by pokles o 35.000. Následoval TV Magazín (948.000) a Magazín DNES (658.000).

Mezi časopisy o vědě, technice a cestování vládla 100+1 se 320.000 čtenáři, mezi časopisy o vaření Apetit se 184.000 čtenáři, mezi časopisy pro děti a mládež ABC se 143.000, mezi časopisy pro ženy Blesk pro ženy se 406.000 čtenářů, mezi programovými TV Max se 440.000 čtenáři, mezi časopisy životního stylu pro muže ForMen se 63.000 čtenáři, mezi časopisy životního stylu pro ženy Žena a život s 275.000 čtenáři, mezi ekonomickými časopisy Forbes se 134.000 čtenáři a mezi zpravodajskými týdeníky Reflex s 282.000 čtenáři.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1