Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dezinformátoři ocenili zavražděného Kuciaka. Slovenský velvyslanec cenu převzal, mluvit o tom ale nechce

Dezinformátoři ocenili zavražděného Kuciaka. Slovenský velvyslanec cenu převzal, mluvit o tom ale nechce

Už potřetí rozdávala Asociace nezávislých médií blízká dezinformačním webům „Krameriovy ceny“ pro novináře. Tentokrát sice bez generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, slavnostního udílení se ale zúčastnil slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss. Převzal cenu in memoriam pro zavražděného novináře Jána Kuciaka. Kuciakova bývalá redakce se proti tomu ostře ohradila.

Letošní udílení cen sice mediálně překryl „happening“ prezidenta Miloše Zemana s pálením červených trenek. I tak ale akce stojí i zpětně za pozornost.

Velvyslanec Slovenska Peter Weiss na slavnostním večeru ve Slovenském domě v Praze oceňoval snahu organizátorů ceny „být symbolickým mostem mezi mediálním mainstreamem a alternativními médii“.

Proti jeho účasti na akci se ohradil Peter Bárdy, šéfredaktor slovenského serveru Aktuality.sk, pro který zavražděný novinář Ján Kuciak pracoval. Bárdy na dotaz HlídacíPes.org odpověděl:

„Ani já osobně, ani nikdo z kolegů jsme neuvažovali o tom, jet cenu převzít. Do minulého víkendu jsem o této ceně neslyšel. Navíc mě zarazilo, že sdružení podle českých zdrojů seskupuje i konspirátory a dezinformátory.“

Po této kritice zveřejnil slovenský velvyslanec Weiss na webu ambasády dopis, kterým ho jeden z organizátorů ceny, Petr Žantovský, na akci pozval a poprosil (údajně i jménem Kuciakovy rodiny) o převzetí ocenění pro zavražděného novináře.

Cena pro přátele Parlamentních listů

HlídacíPes.org zaslal velvyslanci SMS mimo jiné s otázkou, jestli vnímá svou účast na akci pořádané organizací blízkou dezinformačním médiím jako bezproblémovou.

Ambasáda však reagovala pouze odkazem na výše zmíněný zveřejněný dopis Petra Žantovského. Ten je prý zároveň „stanoviskem velvyslance“. Jakýkoli další komentář i prosbu o rozhovor ambasáda odmítla.

Asociaci nezávislých médií založili Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl a Jan Korál.

Bývalý policejní prezident Novotný v posledních letech vystupuje jako publicista a jeho vyjádření se objevují také například na Parlamentních listech.

Ty čelí dlouhodobé kritice za to, že šíří prokremelské vidění světa a že v článcích nepřinášejí oponentní názory. V minulosti také musely Parlamentní listy vysvětlovat, proč některé z PR článků o politicích, třeba o bývalém jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi, neoznačily jako komerční sdělení.

Petr Žantovský je od letoška členem Rady ČTK zvoleným za hnutí ANO. Prezentuje se jako mediální expert, pravidelně publikuje na Parlamentních listech a je také externím komentátorem a moderátorem Českého rozhlasu Plus.

Ondřej Geršl je zakladatelem webového projektu AC24.cz, který si libuje v konspiračních teoriích a Jan Korál stojí za jiným konspiračním webem NWOO.org.

Kdo tu staví bariéry

V takové společnosti šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy svého bývalého elitního datového novináře Jána Kuciaka vidět nechce.

„Nechápu to. Ján Kuciak byl novinář pracující s fakty. Odhaloval je a ověřoval až do té doby, než si byl na 100 procent jistý, že jsou nezpochybnitelná. A ocení ho dezinformátoři?“ ptá se řečnicky.

Podle Bárdyho je Krameriova cena pro Kuciaka v úplném rozporu s prací jeho kolegů.

„Jsem z toho smutný, stejně jako rodina zavražděného Jána, která neměla ani nejmenší tušení, kdo cenu uděluje,“ dodává Bárdy.

Velvyslanec Weiss po udílení cen televizi Prima řekl, že Kuciakova rodina o udělení ceny ví a že on se „bude snažit jí diplom odevzdat“.

Svou dřívější dvojnásobnou účast v porotě Krameriových cen musel po kritice obhajovat generální ředitel ČRo René Zavoral. Ten tvrdil, že nabídku přijal, jelikož „nemá rád, když se staví bariéry mezi médii“.

Je to přitom „jeho“ veřejnoprávní Český rozhlas (vedle české televize), koho tzv. alternativní média často obviňují z neobjektivity či zamlčování informací.

„Pochybná“ CNN nebo Reuters

Letos sice Zavoral v porotě nezasedl, zastoupil ho ale místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek.

Ten pravidelně přispívá na Parlamentní listy a v jednom z rozhovorů pro tento web například lobboval za to, aby ve vysílání Českého rozhlasu měli větší prostor komentátoři jako Tereza Spencerová.

„Považuji za velkou chybu, že takoví publicisté mají dveře do rozhlasu prakticky zavřené. Lidé chtějí znát realitu, nikoli korektní a dezinformační bláboly. Je na Radě Českého rozhlasu, aby svým tlakem tento stav změnila,“ řekl v interview Kňourek.

Ve stejném rozhovoru označil prestižní agenturu Reuters, televizi CNN a deníky The New York Times či Washington Post za „pochybná média“.

Spencerová, která se na Parlamentních listech také objevuje často, dostala Krameriovu cenu hned v jejím prvním ročníku před dvěma lety.

Letos byl mezi oceněnými například i publicista Alexander Tomský nebo bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, dnes pravidelný zastánce politiky Kremlu, Jaroslav Bašta.

Kromě nich se v roli laudatorů na pódiu objevili třeba i poslanec za ODS Václav Klaus mladší nebo „bezpečnostní expert“ Jan Schneider. O jeho názorech blízkých Kremlu psal HlídacíPes.org ZDE.

V porotě cen blízkých dezinformačním webům zasedl i šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl.


Text vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744