Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diskusní pořad Jílkové na ČT se hemží předními proruskými aktivisty. Tady jsou důkazy

Diskusní pořad Jílkové na ČT se hemží předními proruskými aktivisty. Tady jsou důkazy

Rada České televize se už podruhé v krátké době zabývala pořadem Máte slovo. Po kritice Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a části radních ČT, kteří jeho tvůrcům vytkli bulvárnost a nevyváženost, téma znovu otevřel člen rady ČT Zdeněk Šarapatka. Ten pořad dlouhodobě kritizuje za neobjektivní vedení diskuze a „estrádní“ výkony moderátorky Michaely Jílkové, které podle něj nepatří do veřejnoprávní televize. Jílková jde podle Šarapatky účelově na ruku předem vybraným hostům a pořad se pohybuje na hraně zákona o České televizi a jejího etického kodexu.

Podle Šarapatky a předsedy Rady ČT Jana Bednáře nepatří Máte slovo v jeho současné podobě na veřejnoprávní obrazovku. Generální ředitel televize Petr Dvořák pořad přesto hájí. „Máte slovo je pořad, jenž je přijímán kontroverzně, ale má divácké skupiny, které ho vnímají pozitivně a má poměrně velký ohlas. Speciálně u specifických diváckých skupin, které normálně třeba jiné typy diskuzních pořadů nejsou schopny přijímat,“ řekl k výtkám radních Dvořák v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Pořad chce zatím nechat běžet. Redakce zpravodajství má ale podle něj za úkol připravit nový diskusní formát.

V souvislosti s pořadem Máte slovo teď Šarapatka upozornil Radu ČT a vedení televize na účinkování lidí napojených na tuzemské extremistické skupiny a ruskou propagandu. Pořad se tak podle něj stává mediální platformou uskupení, kterými se zabývají situační zprávy ministerstva vnitra o extremismu v České republice. „Aby se Máte slovo ve veřejnoprávní televizi stalo mediální platformou zrovna pro tyto specifické divácké skupiny, to generální ředitel televize jistě na mysli neměl,“ říká v nadsázce radní.

V publiku u Jílkové se počátkem června mezi jinými objevil i Petr Hampl, expředseda Alternativy pro Českou republiku (tzv. Apači) spojené s protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou. Právě Alternativa je zmiňována ve zprávě ministerstva vnitra. Hostem pořadu byl před třemi týdny také Žarko Jovanovič, který se veřejně prezentuje jako agent Kremlu, nebo Václav Matějka, spoluorganizátor demonstrací proruské aktivistky Jeleny Vičanové a dalších.

Podle otevřených zdrojů se jedná o osoby s kontakty na vedení tzv. Národní domobrany a někdejší „velení“ proruského paramilitárního uskupení Českoslovenští vojáci v záloze. Také Národní domobrana je zmiňována ve zprávě vnitra. Sám Hampl se navíc netají styky s tzv. Kozáky. Toto uskupení přitom už před pěti lety popsala vládní zpráva o situaci národnostních menšin v České republice jako „uniformované a ozbrojené oddíly, které si na základě zdánlivé historické tradice ruských kozáků kladou za cíl pronikat na pokyn Kremlu do společenských a státních struktur, jako jsou parlament, vláda a orgány místní samosprávy“.

U Jílkové byl před časem hostem také ruský aktivista Ladislav Kašuka (KSČM), který se dostal i do titulků amerických New York Times. Deník přinesl informaci, že za organizaci demonstrací proti NATO v České republice platil Kašuku ruský oligarcha Malofejev. Kašuka se svým výkonem v Máte slovo navíc sám chlubí. „Včera 1. 10. 2015 jsem jako jeden z hlavních hostů účinkoval v pořadu Michaely Jílkové "Máte slovo" na ČT1. Musím říct, že osobně si myslím, že jsem odvedl více, než průměrnou práci,“ napsal na svém blogu.

Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková je manželkou mediálního magnáta a miliardáře Michala Voráčka, majitele společnosti Our media a vydavatele Parlamentních listů. Voráček stojí i za dalšími proruskými weby jako Freeglobe.cz, EUportal.cz, EUserver.cz nebo Protiproud. Jeho média jsou v Rusku hojně citována, v tuzemsku jsou ale považována za pátou kolonu ruské propagandy. Spoluvlastníkem Parlamentních listů se před časem stal i senátor Ivo Valenta. Právě stoupenci proruských a extremistických hnutí dostávají v pořadu Máte slovo a v Parlamentních listech značný prostor.

Šarapatka v souvislosti s pořadem upozornil už před rokem vedení televize na zvýhodňování ministra financí před oponenty v diskuzi. Za výtku byl radní zkritizován Andrejem Babišem na plénu sněmovny a poslanec hnutí ANO Martin Komárek chtěl Šarapatku zbavit členství v televizní radě. Sám ale sklidil ostrou kritiku poslanců. Ti Komárkovi doporučili opustit funkci ve volebním výboru sněmovny.

Rada České televize se chce vystupováním postav extremistické scény a proruské propagandy v pořadu Máte slovo dál zabývat. Ke kritice radního Šarapatky se tentokrát přidali i další členové televizní rady. Její předseda Jan Bednář požaduje po vedení televize, aby v podobných případech byly osoby s takovými vazbami ve veřejnoprávních pořadech transparentně identifikovány. Radní ČT si k věci vyžádali další podrobnější analýzu. S podobnými poznatky přišel před časem i think tank Evropské hodnoty. Ten se zabývá analýzami ruské propagandy v České republice v rámci programu Kremlin Watch a na extremisty a proruské aktivisty v pořadu Máte slovo upozornil i jeho expert Roman Máca.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744