Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dokument Googlu: Svoboda slova není životaschopná, uživatele musíme chránit jako „maminka“

Google může poprvé změnit své smluvní podmínky v neprospěch svobody slova. Podle uniklého dokumentu s názvem „Dobrý cenzor“, který exkluzivně zveřejnil server Breitbart, by Google měl vystupovat jako „přísná maminka“, která chrání uživatele před „škodlivými“ informacemi, které mohou vést ke znovuzvolení nesprávného prezidenta nebo sdílení nepravdivých informací. Google pravost dokumentu potvrdil, podle jeho zástupců jde ovšem jen o vědeckou studii. 

Dokument argumentuje tím, že jeden ze základních pilířů svobody – plná svoboda projevu, už není údajně nadále životaschopná. „Online manipulace a dezinformace ovlivnily volby ve více než 18 zemích světa, včetně USA, a svoboda slova se stává 'sociální, ekonomickou a politickou zbraní',“ uvádí se v prezentaci, která obsahuje také řadu příkladů „špatného chování“ lidí, ke kterým vedla svoboda slova.

Jako ukázku konspiračních (nepravdivých) informací uvádí dokument výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa z roku 2016, ve kterém kritizoval Google za to, že při vyhledávání záměrně skrýval informace v neprospěch prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Studie psychologa Dr. Roberta Epsteina přitom tvrdí něco jiného – vyhledávání Googlu právě nejspíše záměrně favorizovalo Clintonovou.

Na Googlu je také podle prezentace údajně 1,9 procenta fakenews informací, zatímco na Facebooku jich je dokonce plných 20 procent. Metodika, jakým způsobem byly informace označeny za nepravdivé, ale chybí.

Infografika: duopol a příjmy z reklamyInfografika: duopol a příjmy z reklamyautor: Info.cz

Snahy společnosti Alphabet regulovat vyhledávač Google jsou značně varovné. Samotný Google má totiž dominantní postavení - drží 90 procent trhu s online vyhledáváním a každý den vyhledávač zpracuje přibližně 3,5 miliard dotazů. Google tak z velké části rozhoduje o tom, které odkazy budou uživatelům zobrazeny. Jako cenzor tak bude moci „schovat“ informace, které nebude považovat za názorově správné – uživateli se buď při vyhledávání zobrazí na horších pozicích, nebo se nezobrazí vůbec.

Že vrcholné špičky technologických společností chtějí oslabit současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, není přitom žádnou novinkou. Už v roce 2016, krátce po amerických prezidentských volbách, se šéfové technologických firem sešli a domlouvali se na tom, jak využijí své technologické prostředky v boji proti Trumpovi a dalším populistům. „Jako imigrant a uprchlík shledávám tyto volby jako silně urážlivé a vím, že mnoho z vás to má také tak,“ prohlásil jeden ze zakladatelů Googlu Sergej Brin, který přirovnal voliče Trumpa k podporovatelům fašismu a komunismu.

Autor je redaktorem webu Zdroj.cz

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867