Druláka by na ambasádě v Paříži mohl nahradit Augustin, píše server | info.cz

Články odjinud

Druláka by na ambasádě v Paříži mohl nahradit Augustin, píše server

Současného velvyslance ve Francii Petra Druláka by měl v dohledné době nahradit Radek Augustin, bývalý vedoucí Úřadu vlády a někdejší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana. Informoval o tom dnes server Lidovky.cz. Drulák by se podle nejmenovaných zdrojů listu měl z Paříže přesunout na jiný post.

„Spekulace o svém odvolání neřeším. Na ambasádě v Paříži odvádíme velký kus práce, máme pozitivní odezvy a budeme pokračovat,“ řekl Lidovým novinám Drulák.

Augustin byl čtyři roky místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), za něž neúspěšně kandidoval v krajských i parlamentních volbách. Byl ředitelem analytického odboru Kanceláře prezidenta republiky, působil jako vedoucí Úřadu vlády, a to za premiéra Jiřího Rusnoka a poté Andreje Babiše (ANO). Ve Strakově akademii skončil tento týden spolu s jmenováním druhé Babišovy vlády.

Drulák byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, v roce 2014 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Z Černínského paláce zamířil začátkem roku 2017 na velvyslanectví v Paříži. Jeho jmenování na vládě provázely podle médií spory.

Nové velvyslance navrhuje vládě ministr zahraničí. Pokud vláda kandidáta schválí, je navržen prezidentovi, který ho vysílá do hostitelské země jako svého zástupce. Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která s ním zpravidla během několik týdnů nebo měsíců vysloví souhlas, tzv. agrément. Pokud je velvyslanec odmítnut, znamená to buď závažné výhrady vůči navržené osobě, nebo negativní vztahy mezi zeměmi.

Do doby, než přijímací země nového velvyslance schválí, se jména ambasadorů zpravidla veřejně nesdělují. V Česku se v uplynulých letech několikrát stalo, že jméno navrženého velvyslance uniklo ještě před vyřízením procedury.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud