Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa lépe bojuje proti ruské propagandě. Její hlavní zbraň má novou tvář

Evropa lépe bojuje proti ruské propagandě. Její hlavní zbraň má novou tvář

Evropský server, který se zaměřuje na boj s ruskými falešnými informacemi a propagandou, má nový kabát. Internetová stránka www.euvsdisinfo.eu se nyní pyšní novým designem, interaktivními statistikami či přepracovaným layoutem. 

Server, který se specializuje na vyvracení mýtů šířených ruskou propagandou, existuje nyní ve třech jazykových mutacích – v anglické, ruské a německé.

„Nová sekce ´klíčová statistika´ uvádí, kolik případů desinformací jsme nalezli pro zvolený časový úsek. Je zde rovněž možné dohledat, na který stát se desinformační kampaně nejčastěji zaměřují a lze samozřejmě vyhledávat i pomocí klíčových slov,“ uvádí server užitečnou novinku.

Server je součástí skupiny East StratCom, kterou v roce 2015 založila vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Smyslem úřadu je vyvažovat stále sílící ruskou propagandu.

„Jsem velmi rád, že v rámci struktur Evropské unie jsou týmy, které bojují s proruskými desinformačními kampaněmi,“ komentuje smysluplnost úřadu místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. „Tyto úřady navíc za sebou mají dobré výsledky a právě díky nim jsme schopni lépe identifikovat bezpečnostní rizika,“ dodává.

Ruská propaganda podle mnohých analýz se v poslední době snažila například ovlivnit americké i francouzské prezidentské volby.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1