Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa si brání své filmy. Americký Netflix čekají zásadní změny

Evropa si brání své filmy. Americký Netflix čekají zásadní změny

Evropští politici vyrazili do boje s americkými streamingovými společnostmi v čele s Netflixem nebo Amazon Prime. Pokud budou chtít v Evropě i nadále působit, budou muset zásadně změnit svou produkci. Nová pravidla (tzv. audiovizuální směrnice), která se nyní připravují v Bruselu, po nich požadují, aby podobně jako evropské televizní společnosti povinně zařazovaly do svého vysílání domácí tvorbu. Podle členských států EU by kvóty na evropská díla měly dosahovat 30 %, což je mnohem přísnější než původní návrh Evropské komise (20 %). Česká republika s tím nesouhlasí – zavedení kvót nepovažuje za správné řešení.

„Nemůžeme nechat evropskou audiovizuální tvorbu bez ochrany a nechat Evropu, aby se stala místem pro nerovnou soutěž s mezinárodní produkcí,“ uvedl po skončení ministerské schůzky v Bruselu řecký ministr pro digitální politiku, telekomunikace a informace Nikos Pappas. Jedním z opatření, která mají přispět k ochraně evropského filmového průmyslu před přílivem zejména americké produkce, jež do Evropy streamuje například americký Netlfix nebo Amazon Prime, patří i zavedení kvót.

Tzv. Netflix kvóty, jak je označují média, nejsou ničím novým. Evropská komise, která může na evropské úrovni jako jediná předkládat návrhy nové legislativy, je představila už před rokem. Podle její představy měli poskytovatelé tzv. videí na vyžádání, kam patří například i v České republice oblíbené HBO Go nebo Voyo (TV Nova), povinně do svých katalogů zařazovat až 20 % domácí evropské tvorby a dále se postarat o její dostatečné zdůraznění. Evropští poslanci, kteří se k návrhu tzv. audiovizuální směrnice (AVMS) vyjadřovali před několika týdny, šli ještě dál – podle nich by kvóta měla představovat 30 %.

Stejný názor před několika dny vyslovili i ministři členských států, kteří opatření schválili. Navýšení kvóty vysvětlili tím, že většina poskytovatelů videí na vyžádání v Evropě už nyní nemá problém povinnost splnit. Pokud by její hodnota byla nižší, zavádění kvót by nedávalo smysl.

Ne všechny země EU si ale myslí to samé. Proti kvótám obecně se postavila i Česká republika. „ČR uváděla (na ministerské schůzce; pozn. red.), že systém kvót není správným řešením pro podporu oběhu evropských děl u služeb na vyžádání,“ řekla redakci INFO.CZ Simona Cigánková z Ministerstva kultury ČR. Její postoj podpořily další země, například Velká Británie, Irsko, Švédsko, Nizozemsko nebo Lucembursko.

„Dle mého názoru jsme tady šli až zbytečně na ruku zejména francouzské kinematografii, která takové opatření prosazovala,“ uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE). Kromě Francie ho podpořilo i Španělsko, Řecko nebo Polsko.

Kritika na adresu připravované regulace zaznívá také pravidelně z úst zástupců společnosti Netflix, který má na kontě seriálové hity, jako je Dům z karet (House of Cards). „Kvóty jsou pro nás frustrující, protože tu zatím není reálný důkaz toho, že opravdu fungují,“ uvedl Colin Bortner ze společnosti Netflix (citovaly jej Financial Times). Dodal, že pokud se bude muset společnost soustředit na evropská díla, může se stát, že to bude na úkor kvalitní globální produkce.

„Nerozumím tomu, proč by neměl být program ovlivňován zejména poptávkou – český divák, který jasně preferuje domácí tvorbu, je dobrým příkladem toho, že nepotřebujeme v tomto směru regulace. Mimochodem, bude to znamenat, že třeba Netflix bude v Česku vysílat staré díly seriálu Ulice, aby naplnil kvótu?“ argumentuje Charanzová.

Navrhovaná pravidla dále počítají s tím, že členské státy mohou po poskytovatelích audiovizuálních služeb požadovat finanční příspěvek, který bude sloužit k produkci evropských filmů. Společnosti jej budou odvádět do národních fondů, nebo jej přímo investují do filmové či seriálové tvorby. Podle informací z Bruselu evropské televizní společnosti v současné době investují do původní tvorby přibližně 20 % svých příjmů, zatímco poskytovatelé služeb na vyžádání méně než 1 %. Zároveň platí, že televize v EU musí povinně zajistit, aby až polovinu jejich vysílání zabírala evropská díla.

Konečná podoba nové regulace bude jasná, jakmile skončí jednání mezi klíčovými institucemi EU – tedy Evropskou komisí, Evropským parlamentem a členskými státy (Rada EU). Tak by se podle informací INFO.CZ mohlo stát na podzim letošního roku. Od té doby pak poběží dvouletá lhůta, během níž budou mít státy čas na to, aby legislativu převzaly do svých právních řádů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1